Coraz więcej firm oferuje leasing zarówno aut nowych, jak i używanych. Jest to jedno z tych rozwiązań, które przykuwają uwagę, ale budzą także pewien niepokój. Ostatecznie auto używane, to nie to samo, co nowe, prawda? Dziś dokładnie przeanalizujemy leasing samochodów używanych, jego wady i zalety, tak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić na podjęcie trafnej decyzji.
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – dlaczego na rynku leasingowym pojawia się coraz więcej aut używanych? To naturalny proces, w którym kluczową rolę odgrywają samochody flotowe zwracane leasingodawcy po zakończeniu umowy. Jak zapewne wiecie, leasingobiorca ma w takiej sytuacji (koniec umowy) dwie opcje – wykup pojazdu lub jego zwrot. Zwracane auta z powrotem trafiają na rynek.
Pamiętajcie, że mówimy tutaj o leasingu operacyjnym, gdyż w leasingu finansowym auto automatycznie staje się własnością leasingobiorcy wraz z zakończeniem leasingu. Nie ma tu pojęcia wykupu czy zwrotu.
Całe mnóstwo firm, których floty liczą kilkadziesiąt lub kilkaset egzemplarzy wymienia je raz na jakiś czas. Sięgają po nowe auta, a dotychczasowe zwracają do leasingodawcy. Ten z kolei może je sprzedać bądź zaoferować nowym klientom, jako samochody używane. Spora część leasingodawców wybiera tę drugą opcję.
Zatrzymajmy się tu na moment i spróbujmy wyobrazić sobie, jak wiele aut używanych trafia każdego miesiąca na rynek. To setki, jeśli nie tysiące samochodów w różnej kondycji, z mniejszym lub większym przebiegiem. Już teraz możemy jasno powiedzieć, że chociaż leasing auta używanego zawsze jest obarczony większym ryzykiem niż pojazdu nowego, to warto go rozważyć, choćby dlatego, że jest sporo tańszy. Sprawdźmy teraz, jakie wady i zalety niesie ze sobą.
Leasing samochodów używanych, czyli dobry czy zły pomysł?
Nie ma rozwiązań idealnych, a każdy medal ma dwie strony. Nie inaczej wygląda leasing samochodów używanych. Pośród wielu zalet znajdziemy też sporo wad. Dla jasności postanowiliśmy przedstawić Wam najważniejsze z nich. Znajdziecie je poniżej.
Leasing samochodów używanych – zalety
- Podstawowa zaleta to niższe koszty. Mowa tutaj nie tylko o comiesięcznych ratach, które są niższe niż w przypadku aut nowych, ale także o wpłacie własnej. Ta również wypada korzystniej, co docenią zwłaszcza mniejsze firmy lub jednoosobowe działalności.
- Cieszy też szerszy wybór pojazdów. Możemy wybierać spośród setek aut różnych marek w rozmaitych wersjach wyposażenia, z wieloma silnikami. Jeśli więc lubisz mieć wybór, to leasing samochodów używanych będzie dla Ciebie jak znalazł.
- Elastyczna umowa pozwoli Ci dokładnie dopasować parametry leasingu do swoich potrzeb. Wpłata własna, czas trwania, wysokość ewentualnego wykupu – to podstawowe atrybuty, o które możesz zadbać. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię i wiedzieć, na czym nam zależy, a co nie jest dla nas aż tak istotne. Leasingując auto używane mamy większe pole manewru.
- Stara prawda mówi, że nowe auto wyjeżdżając z salonu, traci kilkanaście procent wartości. Choć tę liczbę trudno dokładnie oszacować, to faktycznie możemy przyjąć, że gdy samochód przestaje być nowy, a staje się Twój – traci sporo na wartości. Z samochodem używanym nie ma takiego problemu, gdyż spadek wartości następuje znacznie wolniej. Co więcej, w obecnych czasach auta używane mocno trzymają swoje ceny, co jest związane m.in. ze spowolnieniem w produkcji pojazdów nowych.
- Na auto używane nie musisz czekać, a na nowe często tak, gdyż bywa, że jest produkowane pod indywidualne zamówienie. Warto o tym pamiętać, ponieważ czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy. Nie zawsze tak jest, natomiast dobrze mieć ten fakt z tyłu głowy, zwłaszcza jeżeli zależy nam na samochodzie skonfigurowanym w stu procentach zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Leasing samochodów używanych – wady
- W przypadku samochodów używanych musimy z reguły liczyć się z wyższym oprocentowaniem w porównaniu do leasingu aut nowych. Wynika to z tego, że leasing samochodów używanych niesie za sobą wyższe ryzyko dla leasingodawcy, który zabezpiecza się, zwiększając oprocentowanie.
- Auto używane to wyższe ryzyko awarii, a te wiążą się ze wzrostem wydatków na naprawy. Pewnych rzeczy nie da się oszukać – eksploatowane części w którymś momencie będą wymagać wymiany. Samochód używany może generować dodatkowe wydatki, a w przypadku aut klasy premium najpewniej będą one stosunkowo wysokie.
- Kolejna wada to brak lub krótka gwarancja. Nowe samochody zapewniają nam wieloletnią ochronę gwarancyjną, co w przypadku pojazdów używanych jest nierealne. Niekiedy możemy liczyć na gwarancję rozruchową lub kilkumiesięczną, ale jest to zależne od leasingodawcy.
- Na koniec warto wspomnieć o kwestii prestiżu, który w świecie biznesu jest często elementem budowania wizerunku. Samochody używane raczej nie pomogą nam w tym procesie, a nowe wręcz przeciwnie, co także warto rozważyć.
Oczywiście auta używane, tak samo, jak nowe, pozwalają na optymalizację podatkową. Jeśli więc myślisz o leasingu, jako sposobie finansowania, a nie do końca wiesz, od czego zacząć, przeczytaj jeden z naszych poprzednich tekstów – Leasing samochodowy dla nowych przedsiębiorców – jak zacząć?
Jaki leasingodawca przy leasingu auta używanego?
Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu używanego, musisz być ostrożny, wybierając leasingodawcę. Nowe auto chroni gwarancja i nie było ono w żaden sposób eksploatowane, dlatego statystycznie istnieje znacznie mniejsza szansa na to, że cokolwiek (np. awaria) zmusi Cię do sprawdzenia rzetelności Twojej firmy leasingowej. Przy pojeździe używanym jest dokładnie odwrotnie. Warto więc współpracować wyłącznie z firmami doświadczonymi, o dobrej opinii, dla których najważniejszy jest klient i jego potrzeby, a nie łatwy zarobek. Więcej na ten temat znajdziesz w tekście – Czy istnieje idealna firma leasingowa?
Dodatkowe opcje w leasingu
Leasingodawcy bardzo często oferują wraz z umową leasingową szereg dodatkowych opcji. Są one dostępne w korzystnych cenach, a co ważniejsze, powodują, że wszystko, co związane z naszym autem mamy w jednym miejscu. To rzecz warta rozważenia. W pierwszej kolejności dobrze skupić się na:
- ubezpieczeniu OC/AC;
- opcji serwisowania auta;
- assistance.
Oczywiście zazwyczaj możliwości jest więcej, ale powyższe trzy dotyczą kwestii związanych z bezpieczeństwem, naprawą i wsparciem w razie awarii, a więc są zdecydowanie najważniejsze.
Leasing samochodu używanego – podsumowanie
Jak widać, leasing aut używanych może być dobrym pomysłem, chociaż ma też swoje wady. Na pewno leasingując samochód nowy, mamy zdecydowanie mniej zmartwień. To podstawowy atut, który sprawia, że mnóstwo osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie. Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety wyboru nowych aut – skontaktuj się z ekspertami z Auto-Planeta.pl, czyli firmy leasingowej, która cieszy się setkami pozytywnych opinii. Takie doradztwo pomoże Ci w podjęciu optymalnej decyzji. Ostatecznie – liczy się to, aby być zadowolonym ze swojego wyboru i z radością korzystać z leasingowanego auta.