Gotówka czy leasing
Doradztwo

Kupno samochodu – gotówka czy leasing?

Niewiele firm może sprawnie funkcjonować bez samochodu. To jeden z podstawowych, najczęstszych wydatków. Nie powinno więc nas dziwić, że mnóstwo przedsiębiorców nieustannie zadaje sobie pytanie – gotówka czy leasing? W tym artykule postaramy się wskazać wady i zalety obu rozwiązań, abyście samodzielnie mogli podjąć najlepszą dla Was decyzję.

 

Zacznijmy od tego, że istnieje naprawdę wiele możliwości finansowania zakupu auta. To oczywiście komfortowa sytuacja, jednak potrafi też nastręczyć problemów, zwłaszcza na etapie podejmowania decyzji. W niniejszym tekście skupimy się na dwóch, naszym zdaniem najkorzystniejszych rozwiązaniach – leasingu oraz zakupie gotówkowym. Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, który z powyższych sposobów wybierzecie, pozwoli Wam on szybko wyposażyć Wasz biznes w samochód.

 

Warto zaznaczyć, że usługę leasingu możemy wykorzystać do nabycia niemalże dowolnych dóbr. My skupiamy się na zakupie samochodu, ponieważ jest on najczęściej wybieranym towarem dla tego sposobu finansowania. Każdego roku liczba leasingobiorców rośnie, co pokazuje, że mamy do czynienia z naprawdę korzystnym rozwiązaniem. Dobrze o tym pamiętać. Jeśli natomiast chcecie sprawdzić, jakie inne zakupy możecie sfinansować poprzez leasing – zapraszamy do lektury jednego z naszych poprzednich artykułów, który znajdziecie w tym miejscu.

 

Gotówka czy leasing – co jest tańsze?

 

Powyżej postawione pytanie wydaje się najważniejszym w kontekście porównania obu sposobów finansowania. Za moment pokażemy Wam, że nie do końca takie jest, choć oczywiście ma swoją wagę.

 

Jeśli chodzi o sam zakup auta, to gotówka zawsze będzie kosztować nas mniej. To zrozumiałe, ponieważ w leasingu mamy do czynienia z pośrednikiem. Trzeci podmiot, a więc firma leasingowa, również musi zarobić na świadczonej usłudze. W efekcie koszt zakupu wzrasta. Nie jest to duży skok cenowy, natomiast musimy się z nim liczyć. 

 

Przy zakupie gotówkowym płacimy 100% wartości samochodu i nic ponadto. Transakcja odbywa się pomiędzy sprzedawcą a kupującym, bez żadnych pośredników. Pod tym względem to najkorzystniejsze rozwiązanie. Sytuacja zmienia się, gdy dojdziemy do kwestii korzyści podatkowych. Wówczas odpowiedź na pytanie – gotówka czy leasing może brzmieć zupełnie inaczej.

 

Korzyści podatkowe

 

W obu przypadkach przedsiębiorca może liczyć na korzyści podatkowe. Przy zakupie gotówkowym są one jednak mniejsze niż w przypadku leasingu. Zakup auta możemy wrzucić w koszty, co skutkuje zmniejszonym podatkiem dochodowym oraz – jeśli jesteśmy vatowcami – odpisem podatku VAT. 

 

Przewaga leasingu wynika z faktu, iż w koszty możemy wrzucić wszystkie wydatki z nim związane. Od opłaty wstępnej aż po wykup samochodu po zakończeniu umowy. Co ważne, zasada ta obowiązuje też raty – uwaga – wraz z częścią odsetkową. W rezultacie, korzystając z leasingu, zyskujemy większe korzyści podatkowe, a co za tym idzie, w naszej kieszeni zostaje więcej pieniędzy.

 

Trzeba zauważyć, że przepisy podatkowe (w obu przypadkach) stawiają przed nami pewne obostrzenia. Jeśli zakup nie przekracza kwoty 150 tys. złotych (225 tys. zł w przypadku aut elektrycznych), możemy odliczyć całą kwotę od podatku. Powyżej wspomnianych progów działa zasada proporcjonalności. Dla przykładu – jeśli auto kosztuje 300 tys. zł, to odliczyć możemy tylko 50% jego wartości.

 

Zakup za gotówkę a mrożenie kapitału

 

Przyjrzyjmy się zakupowi za gotówkę. Odpowiadając na pytanie Gotówka czy leasing?, powinniśmy pamiętać, że jednorazowy wydatek kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych (w zależności od tego, jakie auto chcemy nabyć) będzie w wielu przypadkach mocnym uszczupleniem firmowego budżetu.

 

Owszem, z jednej strony nie jesteśmy związani żadnymi umowami i nie ciążą nad nami zobowiązania finansowe, ale jednocześnie pozbywamy się naprawdę sporego kapitału. Tymczasem mógłby on posłużyć nam w celach inwestycyjnych. Odpowiednio ulokowane środki tej wysokości będą pracować i mogą przynieść interesujący zysk. Stanowią one też zabezpieczenie, które – zwłaszcza w niepewnych czasach – może zagwarantować nam bezpieczeństwo i wewnętrzny spokój.

 

Usługi dodatkowe – obowiązkowe, ale…

 

Leasingowanie samochodu wiąże się z koniecznością wykupienia kilku dodatkowych usług. Chodzi tu przede wszystkim o ubezpieczenie pojazdu, ale nie tylko. W grę wchodzi również np. regularna wymiana opon czy serwisowanie auta. Z jednej strony to dodatkowy wydatek, jednak z drugiej stanowi on kolejne koszty, które możemy odliczyć od podatku. Co więcej, dzięki takim usługom mamy spokojną głowę, wiedząc, że wszystkim zajmuje się w naszym imieniu leasingodawca. 

 

Taka perspektywa wydaje się komfortowa. W natłoku codziennych spraw umowa leasingowa zdejmuje z naszych barków kwestie związane z obsługą auta, które przecież przy zakupie gotówkowym również musimy – w ten czy inny sposób – zrealizować. To jeden z atutów, o których często zapominamy, a skutkuje tym, że zyskujemy czas – jedyną wartość, której nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pomnożyć. 

 

Trzeba też pamiętać, że dużo zależy od naszego kontrahenta, a więc firmy leasingowej, z którą planujemy nawiązać współpracę. Renomowani leasingodawcy są w stanie zaproponować nam wyjątkowo korzystne warunki, np. rabaty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedną z takich firm jest Auto-Planeta.pl – leasingodawca cieszący się doskonałą opinią, któremu można zaufać. Warto zapoznać się z jego ofertą.

 

Gotówka czy leasing? Podsumowanie.

 

Powyższy tekst wyraźnie pokazuje, że oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy od naszej sytuacji i celów, które chcemy osiągnąć. Zakup za gotówkę będzie prostszy, gdyż nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Przy leasingu musimy pamiętać o konieczności podpisania umowy, a więc dochodzi nam dodatkowy krok w całym procesie. Z drugiej strony – co wydaje się oczywiste – aby kupić pojazd za gotówkę, musimy ją posiadać, a to nie zawsze jest takie proste. Zwłaszcza w sytuacji, gdy większość środków zainwestowaliśmy – np. w maszyny czy towar.

 

Gdybyśmy mieli wybrać jedno z rozwiązań, to zdecydowalibyśmy się na leasing. Przemawia za nim niski próg wejścia (opłata wstępna), ale też korzyści podatkowe. Dodatkowo nie musimy posiadać tak dużego kapitału, a jeśli nim dysponujemy, to, zamiast się go pozbywać, możemy go zainwestować. To atuty, których nie sposób pominąć, zwłaszcza jeżeli myślimy o naszym biznesie długofalowo, czyli tak jak powinniśmy. 

 

Mamy nadzieję, że przygotowany artykuł pomoże Wam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie Gotówka czy leasing? Na naszej stronie znajdziecie też wiele innych tekstów, dzięki którym poznacie usługę leasingu i zorientujecie się, czy jest dla Was optymalna. Jak zawsze, przypominamy, że każda decyzja powinna być podejmowana świadomie, w kontekście Waszych potrzeb i możliwości. Takie podejście zagwarantuje Wam bezpieczeństwo oraz zapewni szereg korzyści. Gorąco zachęcamy do dalszej lektury.

 

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.