co w leasing
Leasing

Co można wziąć w leasing?

Postawione w tytule pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych, jeśli chodzi kwestie związane z leasingiem. Co można wziąć w leasing? Łatwiej chyba byłoby wymienić to, czego nie można. A już całkiem poważnie – zapraszamy do lektury artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tej materii.

 

Jak już zapewne wiesz z naszych poprzednich artykułów – leasing jest niezwykle popularnym sposobem finansowania, z którego korzysta masa przedsiębiorców. Co najlepsze, mówimy tutaj nie tylko o olbrzymich korporacjach, czy dużych spółkach, ale też o jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Ten rodzaj finansowania jest ceniony przez wszystkich przedsiębiorców, co wynika z jego opłacalności, jak też elastyczności. Oferta usług leasingowych jest szeroka, przez co każda firma bez trudu dopasuje ją do własnych potrzeb. Jeżeli dodamy do tego bogaty katalog produktów, które możemy wziąć w leasing, wtedy widać wyraźnie, że ta formuła finansowa cieszy się tak ogromną popularnością nie bez powodu.

 

Nieco więcej o leasingu

 

GUS (Główny Urząd Statystyczny) podaje, że w 2022 roku doszło do zawarcia ponad pół miliona umów leasingowych. Badanie odbyło się na 82 największych podmiotach oferujących usługi leasingowe. Wartość wyleasingowanych przedmiotów przekroczyła 68 miliardów złotych.

 

Co to oznacza? Cóż, przede wszystkim mówi nam to, że mnóstwo firm sięga po leasing. Możemy przypuszczać, że ich potrzeby są różne, a co za tym idzie, różne były też leasingowane przedmioty. W dalszej części tekstu przekonasz się, jakie możliwości daje ten sposób finansowania.

 

Tymczasem chcieliśmy jeszcze kilka słów poświęcić na wyjaśnienie, czym leasing jest. Jednak zamiast po raz kolejny o tym pisać, skierujemy Cię do naszych poprzednich artykułów. I tak:

 

 

Natomiast odpowiedź na pytanie Co można wziąć w leasing? znajdziesz już w kolejnych akapitach. Życzymy przyjemnej i pouczającej lektury.

 

Odpowiadamy na pytanie, co można wziąć w leasing

 

W przepisach znajdziemy informację mówiącą o tym, że przedmiotem leasingu może być rzecz ruchoma lub nieruchoma, która służy celom zarobkowym jej użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym określane mianem środka trwałego.

 

Co to właściwie oznacza?

 

Cóż, ujmując sprawę nadzwyczaj prosto – leasingować możemy właściwie wszystko, co tylko służy naszej firmie. Być może na początku, gdy leasing nie był tak popularny i dopiero zdobywał pozycję na polskim rynku, leasingowane były głównie samochody, jednak dziś wziąć w leasing możemy mnóstwo rzeczy, od rozmaitych pojazdów, aż po meble czy oprogramowanie. 

 

Leasingujemy samochody

 

Leasing samochodów pozostaje najpopularniejszy, zarówno wśród dużych, jak i mniejszych firm, w tym jednoosobowych działalności. Wynika to między innymi z tego, że samochód jest potrzebny przedsiębiorstwom niezależnie od branży. Wykorzystujemy go również prywatnie, co znacząco zwiększa opłacalność i sens całego przedsięwzięcia. 

 

Jakie samochody możemy leasingować?

 

Jakie tylko chcemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć w leasing niewielkie, stosunkowo tanie auto, podobnie jak nie ma przeciwwskazań do leasingowania limuzyny o wartości mieszkania. Pewną granicę stanowi kwota 150 tysięcy złotych, powyżej której zmieniają się nie tyle warunki samego leasingu, ile to, jak jest traktowany przez przepisy. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

 

Komputery, sprzęt elektroniczny wraz z oprogramowaniem

 

Aktualnie szeroko rozumiany sprzęt IT jest niezbędny do sprawnego działania większości przedsiębiorstw. Jego koszt często dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w przypadku dużych firm nawet do kilkuset. Na szczęście go również możemy wziąć w leasing. Nie ma znaczenia, czy mowa o smartfonach, komputerach, tabletach, aparatach fotograficznych, czy jakimkolwiek innym sprzęcie IT bądź elektronicznym – przepisy nie stoją nam tutaj na przeszkodzie. Wystarczy znaleźć leasingodawcę, co nie powinno być trudne, ponieważ większość sklepów z elektroniką proponuje dziś zakupy za gotówkę, raty lub właśnie leasing. Z reguły podmioty tej wielkości obsługiwane są przez banki.

 

Meble, wyposażenie biur

 

Od biurek, krzeseł, przez sofy i szafki, aż po wyposażenie biur takie jak ekspres do kawy, lodówka, niszczarka czy lampy – wszystko to możesz wziąć w leasing. Dzięki temu nie tylko nie musisz wydawać naprawdę dużych pieniędzy, ale też możesz regularnie wymieniać meble czy sprzęt AGD. Pozwoli Ci to być zawsze na czasie, nadążać za aktualnymi trendami. To istotne zwłaszcza w biurach, gdzie przyjmuje się klientów i często prowadzi negocjacje handlowe. Wygląd takiego miejsca jest niezwykle istotny.

Nieruchomości

 

Skoro możemy leasingować wyposażenie biur, to dlaczego nie leasingować całych nieruchomości? Nie ma z tym żadnych problemów. Wystarczy znaleźć leasingodawcę, który zajmuje się ich finansowaniem i to właściwie wszystko. Aktualnie coraz więcej firm specjalizuje się w tym segmencie leasingu, dzięki czemu możemy liczyć na coraz korzystniejsze oferty.

 

Maszyny ciężkie, samoloty, statki

 

Maszyny ciężkie, a więc różnorodny sprzęt budowlany są bardzo często leasingowane i nie dziwi to chyba nikogo. Jednak leasing samolotu bądź statku może wydawać się nieprawdopodobny. Tymczasem mnóstwo przewoźników korzysta z tego sposobu na regularne powiększanie floty pojazdów, wymianę wysłużonych modeli i ograniczanie jednorazowych wydatków, które albo są dla nich zbyt duże, albo mogłyby zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa. Tak, jak pisaliśmy na początku – z leasingu korzystają wszyscy, również największe firmy.

 

To oczywiście nie wszystko, co można leasingować, a jedynie kilka najczęściej finansowanych w ten sposób rzeczy.

 

Czy można wziąć w leasing… pracowników?

 

Okazuje się, że tak! Leasing pracowniczy staje się coraz popularniejszy. Polega on na wynajmie pracowników, którzy mają zawarty stosunek pracy z leasingodawcą. Są oni traktowani jak pracownicy tymczasowi. To świetny sposób na to, aby szybko i wygodnie zwiększyć moce przerobowe w tzw. gorących okresach – np. w okolicy Bożego Narodzenia lub wakacji. Wszystko zależy od branży, w której działa Twoja firma. Wydaje się, że zawsze warto pamiętać o tym rozwiązaniu, gdyż w sposób łatwy i szybki pozwoli nam uzupełnić kadrę pracowniczą lub ją poszerzyć na określony czas.

 

Wybór odpowiedniego leasingodawcy

 

Na rynku znajdziemy bardzo wielu leasingodawców. Ich liczba ciągle rośnie, co może okazać się kłopotliwe dla niedoświadczonych klientów. Pamiętaj, że nie każda firma leasingowa leasinguje wszystko. Jedne skupiają się na samochodach, inne na nieruchomościach, a jeszcze inne obsługują wyłącznie leasing mebli. Tego rodzaju specjalizacje to dobry trend, dzięki któremu możesz liczyć na profesjonalną obsługę oraz dogodne warunki.

 

Podsumowując – wziąć w leasing możesz niemal wszystko. Wystarczy tylko znaleźć leasingodawcę, który interesujące Cię rzeczy ma w swojej ofercie. Jesteśmy przekonani, że nie będzie to problemem. 

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.