Leasing a Zdolność Kredytowa
Doradztwo

Jak leasing wpływa na zdolność kredytową?

Wielu przedsiębiorców planując leasing, zastanawia się, jakie będą jego skutki. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej pojawia się jedno pytanie – jaki jest wpływ leasingu na zdolność kredytową? W dzisiejszym artykule rozwiązujemy tę zagadkę, dlatego gorąco zachęcamy do lektury.

 

Szeroko rozumiane możliwości finansowe przedsiębiorstw stanowią o ich sile. Nic więc dziwnego, że rozwiązania takie jak leasing cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony umożliwiają pozyskanie rozmaitych dóbr (m.in. samochodów, sprzętów IT, mebli biurowych), natomiast z drugiej nie nadszarpują budżetu, co ma niebagatelny wpływ na płynność finansową korzystających z nich firm. 

 

Leasing ma też jednak drugą stronę i nie należy o niej zapominać. Miesięczne raty, choć często stosunkowo niskie, stanowią pewne obciążenie. Rodzi to wiele pytań, z których najczęstsze dotyczy zdolności kredytowej. Przeanalizujmy więc, jaki wpływ na nią – i czy w ogóle – ma leasing. Jesteśmy przekonani, że pomoże to wielu przedsiębiorcom w podjęciu przemyślanej i optymalnej dla ich biznesu decyzji.

 

Zdolność kredytowa – co to takiego?

 

To dobre pytanie, na które odpowiedź jest niezwykle ważna. Każdy, kto planuje zaciągnięcie kredytu, powinien wiedzieć, czym jest zdolność kredytowa. Tak naprawdę to niełatwe pojęcie, jednak można je ująć w następujący sposób:

 

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę, jaką kredytobiorca jest w stanie spłacić w ustalonym terminie. Mowa tutaj o regularnych ratach (kapitał + odsetki). 

 

To oczywiście duże uproszczenie, jednak w dobry sposób obrazuje, czym zdolność kredytowa jest i jaki ma wpływ na naszą sytuację finansową.

 

Co ważne, nie ma jednego wzoru czy jednej procedury na określenie wysokości zdolności kredytowej. Banki biorą pod uwagę różne czynniki, stąd w jednym banku możemy mieć inną zdolność kredytową niż w drugim. Warto o tym pamiętać, aby ubiegając się o kredyt przetestować różne opcje.

 

Co wpływa na zdolność kredytową?

 

Jak już wspominaliśmy, banki stosują różne podejście i często w odmienny sposób oceniają zdolność kredytową kredytobiorców. W tym procesie ważną rolę odgrywa wiele rozmaitych czynników, dlatego niemożliwe jest wskazanie ich wszystkich. Możemy jednak wypunktować najważniejsze z nich, co też czynimy poniżej:

 

  • wysokość kredytu, o jaki się ubiegamy;
  • wysokość dochodów firmy;
  • zobowiązania finansowe firmy;
  • historia kredytowa firmy;
  • okres spłaty kredytu.

 

To najważniejsze parametry, które banki biorą pod uwagę. Na ich podstawie szacują naszą zdolność kredytową i podejmują ostateczną decyzję, udzielając nam kredytu lub też informując o odmowie.

 

O leasingu słów kilka

 

Jeśli chodzi o leasing, to istnieje kilka jego rodzajów. Każdy z nich ma inne atuty, dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję o wyborze konkretnej opcji. Co ważne, ma to w pewnym, choć niewielkim, stopniu wpływ na naszą zdolność kredytową.

 

Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące rodzajów leasingu, przeczytaj jeden z naszych poprzednich artykułów, który znajdziesz tutaj. Tymczasem sprawdźmy, jakie zależności łączą naszą zdolność kredytową z konkretnym typem finansowania leasingowego.

 

Leasing a zdolność kredytowa

 

W naszych rozważaniach wzięliśmy pod uwagę cztery rodzaje leasingu, po które najczęściej sięgają przedsiębiorcy oraz konsumenci prywatni. Przygotowane zestawienie pomoże Ci przeanalizować swoją sytuację w kontekście ewentualnych planów kredytowych i podjąć właściwą decyzję.

 

Wpływ leasingu finansowego na zdolność kredytową

 

Leasing finansowy wyróżnia przede wszystkim jedna kwestia – przedmiot leasingu od początku trwania umowy jest wpisany do majątku leasingobiorcy. Nie istnieje tu pojęcie wykupu, za to po naszej stronie leży konieczność wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Podobnie jak raty (część odsetkowa) zaliczają się one do kosztów uzyskania przychodu. W konsekwencji obniża to nasz podatek, a co za tym idzie comiesięczne zobowiązania finansowe. Najczęściej taki leasing ma stosunkowo niewielki wpływ na zdolność kredytową firmy, jednak wszystko zależy od parametrów takich jak nasz dochód, czy inne regularne wydatki, do których jesteśmy zobligowani.

 

Wpływ leasingu operacyjnego na zdolność kredytową

 

Odmienność leasingu operacyjnego polega na tym, że przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy, aż do zakończenia umowy i ewentualnego wykupu. W rezultacie to leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć tylko raty, jednak już w całości (część odsetkowa i kapitałowa). Bank na pewno weźmie tę kwestię pod uwagę, obliczając naszą zdolność kredytową, podobnie jak pozostałe czynniki, które uzna za istotne.

 

Wpływ leasingu zwrotnego na zdolność kredytową

 

Również leasing zwrotny będzie miał wpływ na naszą zdolność kredytową. Polega on na odsprzedaży firmie leasingowej przedmiotu umowy, a następnie wzięciu go w leasing. Z jednej strony pozwala nam to pozyskać wolną gotówkę, natomiast z drugiej obciąża miesięczną ratą leasingową. Bank z pewnością uwzględni ten fakt w swoich wyliczeniach.

 

Wpływ leasingu konsumenckiego na zdolność kredytową

 

Ten rodzaj leasingu nie obejmuje przedsiębiorców, a osoby prywatne. Bardzo często jest on wykorzystywany jako alternatywa wobec różnego rodzaju pożyczek i kredytów. Tutaj także raty leasingowe będą przez bank traktowane jako część naszych zobowiązań finansowych. Można więc założyć, że w niewielkim stopniu leasing wpłynie na naszą zdolność kredytową. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku konsumentów prywatnych procedura jej obliczania wygląda nieco inaczej, niż gdy o kredyt ubiega się firma.

 

Czy leasing obniża zdolność kredytową?

 

Chociaż leasing jest naprawdę atrakcyjną formą finansowania firmowych zakupów, to musimy pamiętać, że będzie miał on wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Zapewne stosunkowo niewielki, ale jednak. Aby mieć pełny obraz sytuacji, należy także zwrócić uwagę na jego zalety:

 

  • część lub całość kosztów leasingu (w zależności od jego rodzaju) możemy zakwalifikować, jako koszty uzyskania przychodu. Obniżamy w ten sposób wysokość podatku dochodowego, który musimy zapłacić na rzecz US;
  • pozyskujemy przedmiot umowy leasingowej, zachowując firmowe środki finansowe, co pozwala wykorzystać je w inny sposób lub po prostu potraktować, jako formę zabezpieczenia, która ma wpływ na płynność finansową firmy.

 

Leasing to nie zadłużenie

 

Dość przewrotnie, jedną z najważniejszych kwestii zostawiliśmy na koniec. Będzie ona doskonałym podsumowaniem, które wyraźnie pokaże, że decydując się na leasing, nie powinniśmy się obawiać znacznego obniżenia naszej zdolności kredytowej. 

 

Otóż leasing i jego koszty nie są traktowane jako zadłużenie firmy. Informacje o leasingu nie trafiają do BIK – dotyczy to zarówno samego faktu skorzystania z leasingu, jak i danych obejmujących wysokości zobowiązań z niego wynikających.

 

Podsumowując, leasing ma niewielki wpływ na naszą zdolność kredytową, co – wraz z pozostałymi zaletami – czyni go jedną z najatrakcyjniejszych opcji finansowania rozmaitych transakcji. Przedmiot leasingu może być w zasadzie dowolny, o czym piszemy w tym miejscu. W rezultacie otrzymujemy produkt finansowy niezwykle elastyczny i opłacalny, który warto wziąć pod uwagę, planując kolejne zakupy.

 

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.