Najem vs Leasing
Wynajem

Wynajem długoterminowy auta – nic innego jak leasing z niską ratą i wysokim wykupem

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – leasing czy wynajem długoterminowy, to śpieszymy z podpowiedzią. Okazuje się bowiem, że oba te rozwiązania mają ze sobą wiele wspólnego. Największa różnica dotyczy opłacalności, a ta przemawia zdecydowanie za wyborem leasingu.

 

Postanowiliśmy porównać leasing i wynajem długoterminowy z dwóch powodów. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby w prosty sposób przedstawić przedsiębiorcom, jakie możliwości są dla nich dostępne. Jesteśmy zdania, że dopiero gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, możemy podjąć świadomą, optymalną decyzję. Druga kwestia dotyczy skali podobieństwa pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Jesteśmy pewni, że po lekturze tego artykułu przyznasz nam rację, wynajem długoterminowy to – jak głosi tytuł – w pewnym sensie po prostu leasing z niską ratą i wysokim wykupem. Nie przedłużając, skupmy się na tym, co najważniejsze i zestawmy ze sobą te dwa rozwiązania.

 

Na czym polega leasing?

 

Zanim przejdziemy do porównania, wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest leasing i jak działa. Chociaż leasingować możemy niemal wszystko, to na potrzeby tekstu skupimy się na leasingu samochodu. 

 

Otóż leasing to forma dzierżawy. O tym musimy zawsze pamiętać. Polega na tym, że leasingobiorca, w zamian za ustalone miesięczne opłaty, ma możliwość korzystania z przedmiotu leasingu. Co ważne – leasingobiorca musi wnieść opłatę początkową w określonej wysokości. Im będzie wyższa, tym niższe raty przyjdzie mu płacić. Przez cały okres leasingowania przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy – najczęściej firmy lub banku.

 

Po zakończeniu umowy (w przypadku leasingu operacyjnego) możemy zdecydować się na wykup auta na preferencyjnych, ustalonych wcześniej warunkach. W leasingu finansowym wykup nie następuje, ponieważ auto z automatu po zakończeniu umowy staje się własnością leasingobiorcy. 

 

Jak widać, leasing jest prostym rozwiązaniem. Nie ma tutaj żadnych zawiłości, a jedynie określone zasady, które pozwalają nam w krótkim czasie cieszyć się nowym autem.

 

Na czym polega wynajem długoterminowy?

 

Skoro wiemy już, czym jest leasing, sprawdźmy, na czym polega wynajem długoterminowy. Pewnie Cię zaskoczymy, ale pod względem prawnym oraz podatkowym jest on leasingiem operacyjnym. Tutaj również płacimy comiesięczne raty, jednak nie są one spłatą kapitału, a tylko opłatą wnoszoną za użytkowanie samochodu.

 

Korzystając z wynajmu długoterminowego, możemy wykupić samochód po zakończeniu umowy – tak jak w przypadku leasingu samochodu – jednak zazwyczaj za dużo wyższą kwotę, odpowiadającą rynkowej wartości auta. Fakt ten czyni taki wykup nieopłacalnym.

 

Leasing samochodu a wynajem długoterminowy – różnice

 

Wiemy już, z jakimi formami finansowania mamy do czynienia. Poniżej przygotowaliśmy czytelne zestawienie, w którym znajdziesz najważniejsze różnice pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym.

 

Miesięczne raty

 

Wynajem długoterminowy cechuje niższa miesięczna rata. Trzeba jednak pamiętać, że – jak już wspominaliśmy – nie jest ona spłatą kapitału, a jedynie opłatą za używanie auta i utratę jego wartości. W przypadku leasingu rata jest wyższa, jednak finalnie pozwala nam na wykup pojazdu w ustalonej, stosunkowo niskiej cenie. Wszystko zależy więc od tego, co jest dla nas istotne i jakie ruchy planujemy.

 

Właściciel i eksploatacja

 

W jednym i drugim przypadku przez cały czas trwania umowy właścicielem auta pozostaje leasingodawca lub firma wynajmująca. Na gruncie prawnym i podatkowym nie ma żadnych różnic. Co do eksploatacji, to w przypadku wynajmu tego typu kwestiami (serwis, wymiana opon itp.) zajmuje się podmiot wynajmujący, natomiast w leasingu musimy samodzielnie zadbać o pełną obsługę samochodu.

 

Dodatkowe rozliczenia

 

Wynajem długoterminowy obliguje nas do rozliczenia przebiegu, a więc liczby pokonanych kilometrów w trakcie trwania umowy. Jeśli chodzi o leasing, to tutaj nie ma potrzeby prowadzenia żadnych dodatkowych rozliczeń. Warto pamiętać, że kwestia rozliczenia przebiegu jest jasno określona w umowie wynajmu, dlatego nie musimy się obawiać nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Wykup samochodu

 

W obu przypadkach istnieje możliwość wykupu samochodu. Jednak o ile leasing pozwala nam na wykup w atrakcyjnej cenie (najczęściej kilkanaście procent wartości), o tyle wykup  w ramach wynajmu długoterminowego już tak atrakcyjny nie jest. Jego koszt jest wysoki, oscylujący wokół ceny rynkowej wynajmowanego auta. 

 

Które rozwiązanie wybrać?

 

Skoro oba rozwiązania są jednakowe pod względem prawnym i podatkowym, to które z nich powinniśmy wybrać? Wydaje się, że przewagę ma jednak leasing samochodu, ponieważ pozwala na stosunkowo tani wykup używanego pojazdu. To ogromny atut, który doceni większość przedsiębiorców.

 

Jakie więc zalety ma wynajem długoterminowy i kto powinien po niego sięgnąć? W naszej opinii będzie on dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na:

 

  • jak najniższych ratach miesięcznych, dzięki którym miesięczne opłaty związane z samochodem będą utrzymane na możliwie niskim poziomie;
  • częstej wymianie samochodu, np. ze względu na potrzeby wizerunkowe, istotne dla branży, w której prowadzony jest biznes;
  • pełnej obsłudze auta wykonywanej przez firmę wynajmującą – serwis, wymiana opon, ubezpieczenie.

 

Jeśli takie osoby nie planują wykupu wynajmowanego auta, to na pewno powinny rozważyć usługę wynajmu długoterminowego. Może się okazać, że to właśnie ona będzie dla nich optymalnym rozwiązaniem.

 

Jeśli wynajem długoterminowy, to gdzie?

 

Rynek wynajmu długoterminowego samochodów jest naprawdę szeroki. Jeśli więc zdecydujesz się na to rozwiązanie, powinieneś przede wszystkim zrobić research i wytypować kilka renomowanych firm, a później po prostu zdecydować się na tę, której oferta spełnia najwięcej Twoich potrzeb.

 

Sprawdź opinie firm w sieci, przejrzyj fora internetowe i – co bardzo pomocne – grupy na portalach społecznościowych zajmujące się tematyką wynajmu długoterminowego. W ten sposób w krótkim czasie zbudujesz sobie obraz rynku i znajdziesz firmy godne zaufania. Pamiętaj zawsze o tym, aby dokładnie zapoznać się z umową, a w razie potrzeby (np. niezrozumienie pewnych fragmentów) skonsultować z prawnikami. Nie bój się też zadawać pytań firmie wynajmującej.

 

Wynajem długoterminowy, czyli leasing z niską ratą i wysokim wykupem – podsumowanie

 

W naszej opinii widać wyraźnie, że wynajem długoterminowy to faktycznie leasing, który wyróżnia niska rata, ale wysoki wykup. Nie tylko na poziomie prawnym i podatkowym, gdzie oba rozwiązania są identyczne, ale też w ogólnym rozrachunku mamy do czynienia z tożsamymi rozwiązaniami. Skoro tak, to może lepiej zdecydować się na tradycyjny leasing, w którym możemy liczyć na atrakcyjną kwotę wykupu auta? Decyzję oczywiście każdy podejmuje samodzielnie zgodnie ze swoimi potrzebami. Mamy nadzieję, że niezależnie od tego, co wybierzesz, będziesz usatysfakcjonowany z rezultatu.

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.