Leasing samochodów każdego roku rośnie w siłę, a co za tym idzie, przybywa osób, które rozważają właśnie tę formę finansowania. To stosunkowo proste rozwiązanie, jednak nawet ono ma kilka elementów, nad którymi warto się pochylić. Jednym z nich jest wykup auta, na który możesz – ale nie musisz – się zdecydować po zakończeniu umowy. Tłumaczymy, na czym to polega.
Zacznijmy od tego, że dla wielu klientów kwestia zwrotu bądź wykupu auta jest dość kłopotliwa. Nie do końca wiedzą oni, co mogą, a czego nie w kontekście zakończenia umowy leasingowej. Tak naprawdę jednak jest to bardzo proste – mamy trzy opcje i każda z nich może być dla nas korzystna. Zależy to od naszej obecnej sytuacji, potrzeb i tego, jak zapatrujemy się na ewentualne dalsze korzystanie z usługi leasingu.
Zanim więc przejdziemy do wyboru właściwego dla nas rozwiązania, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Być może okaże się, że z naszej obecnej sytuacji jasno wynika, co powinniśmy zrobić i jak obejść się z leasingowanym autem. Pamiętajmy również o jeszcze jednej kwestii – wykup auta jest możliwy wyłącznie w przypadku leasingu operacyjnego. Jeśli bowiem korzystamy z leasingu finansowego, to pojazd staje się naszą własnością automatycznie po zakończeniu umowy i oczywiście opłaceniu wszystkich rat. Więcej o dostępnych rodzajach leasingu znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych tekstów.
Wykup auta i co poza nim? Zakończenie leasingu
Jak już wspominaliśmy, po zakończeniu umowy leasingowej staniemy przed wyborem – wykupić auto, zwrócić je czy może przedłużyć umowę. Każda z tych opcji ma swoje plusy, dlatego nie podejmiemy się wyboru najlepszej z nich. Zamiast tego przyjrzymy się wszystkim trzem, tak, abyś po przeczytaniu tego tekstu, mógł samodzielnie podjąć świadomą decyzję.
Zwrot auta po zakończeniu umowy leasingowej
Zwrot pojazdu to opcja świetna dla osób, które planują częstą wymianę auta, chcą jeździć nowymi modelami i nie planują wiązać się z leasingodawcą wieloletnią umową. Oczywiście możesz również zwrócić auto po dłuższym okresie leasingu – wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak bardzo często takie rozwiązanie towarzyszy relatywnie krótkim umowom. To właśnie pokazuje, jak elastyczną usługą jest leasing. Parametry umowy możesz dostosować do własnych wymagań, dzięki czemu np. często wymieniasz samochody, utrzymując nowoczesną flotę. Pamiętaj też, że w tej kwestii wiele zależy od leasingodawców, gdyż mogą oni mieć własne wymagania dotyczące czasu trwania umowy.
Przedłużenie umowy leasingowej
Jeśli jesteś zadowolony ze swojego samochodu i nie chcesz wymieniać go na nowszy czy inny model, możesz również przedłużyć umowę leasingową. Bardzo często w takiej sytuacji masz opcję jej renegocjowania, co z reguły wiąże się z lepszymi, atrakcyjnymi warunkami. Między innymi dlatego warto rozważyć przedłużenie umowy – im korzystniejsze warunki, tym mniej firmowych wydatków. Z doświadczenia wiemy, że to często wybierane rozwiązanie, podobnie jak wykup auta, o którym poniżej.
Wykup auta po leasingu
To opcja, którą w tym tekście chcemy przeanalizować najdokładniej. Wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej pozwala na pozyskanie wykorzystywanego pojazdu w stosunkowo niskiej cenie (ustalanej przy podpisywaniu umowy). Zacznijmy jednak od początku:
- podpisując umowę leasingową, ustalasz wraz z leasingodawcą wartość wykupu, a więc kwotę, którą będziesz musiał zapłacić, aby stać się właścicielem pojazdu po okresie trwania umowy;
- wspomniana kwota może być naprawdę różna – w wielu umowach wynosi ona kilka procent wartości auta lub zaledwie jeden procent, a niekiedy zahacza o wartość rynkową pojazdu;
- wartość wykupu auta zależy m.in. od jego wartości początkowej, czasu trwania umowy leasingowej czy wysokość miesięcznych rat.
Co ważne, wykup auta nie jest obowiązkowy. Możesz się na niego zdecydować, ale nie musisz, dlatego bez obaw korzystaj z rozwiązań leasingowych. Brzmi nieźle? To dopiero początek
Wykup auta w leasingu operacyjnym
Wiesz już, że wykup leasingowanego samochodu jest możliwy wyłącznie w leasingu operacyjnym. Sprawdźmy, jak ten proces wygląda od środka, czyli na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę.
Amortyzacja auta wykupionego z leasingu
Wykupiony na firmę samochód możesz amortyzować. W tym celu musi on zostać wprowadzony do majątku Twojego biznesu. Czy masz inne opcje? Tak, ale tylko w określonych okolicznościach. Jeżeli fakturowana wartość pojazdu jest niższa niż 10 tys. złotych, możesz umieścić auto w ewidencji środków trwałych oraz amortyzować w czasie lub potraktować jako jednorazowy zakup i wrzucić w koszty. Przy wartości na fakturze wyższej niż 10 tys. złotych pozostaje Ci tylko pierwsza z opcji – wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych i jego późniejsza amortyzacja.
Wykup auta a podatki
Jak już pewnie wiesz, leasing jest formą finansowania, która pozwala na optymalizację podatków w Twojej firmie. Nie inaczej jest w przypadku wykupu auta – jego kwotę możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, podobnie, jak późniejsze wydatki związane z eksploatacją pojazdu zgodnie z poniższą zasadą:
- samochód wykorzystywany w celach biznesowych – 100 procent wydatków wrzucasz w koszty;
- samochód wykorzystywany w celach biznesowych i prywatnych – do 75 procent wydatków wrzucasz w koszty.
Co do podatku VAT, to tutaj sprawa wygląda następująco – jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT i wykorzystujesz auto wyłącznie w celach służbowych, to możesz odliczyć 100 procent podatku, natomiast w innym wypadku jedynie 50 procent. Co więcej, aby odliczyć pełny podatek, musisz dodatkowo: prowadzić kilometrówkę, zgłosić pojazd do US oraz dysponować regulaminem jego wykorzystywania.
Czy mogę sprzedać wykupione auto?
Tak, natomiast jest to nieco bardzo skomplikowane niż tradycyjna sprzedaż auta. Jeśli sprzedajesz je innej firmie, musisz wystawić fakturę VAT (23 procent), a jeśli osobie prywatnej, to będzie ona zmuszona do opłacenia podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych), co podniesie kwotę zakupu. Pamiętaj też, że taka sprzedaż wygeneruje przychód, od którego należy zapłacić podatek dochodowy.
Wykup auta po zakończeniu leasingu – podsumowanie
Zakończenie umowy leasingowej daje Ci wiele opcji. Bez trudu dopasujesz je do okoliczności i Twoich potrzeb. Sam wykup auta może być świetnym rozwiązaniem, jednak wiąże się z kilkoma kwestiami, o których musisz pamiętać. Jeśli tylko weźmiesz je pod uwagę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić pojazd w korzystnej kwocie, a dodatkowo zoptymalizować podatki w firmie. Dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie takiego ruchu z doświadczonym doradcą leasingowym. Przykładem może być tutaj firma Auto-Planeta.pl, której eksperci zawsze pomagają klientom w wyborze najkorzystniejszej opcji. Między innymi dlatego ten leasingodawca cieszy się zasłużoną renomą.