O leasingu słów kilka…
Leasing to popularny sposób finansowania, chętnie wybierany przez polskich przedsiębiorców. Niezaprzeczalne zalety powodują, że jego popularność rośnie z roku na rok. Nie wszyscy jednak wiedzą, na czym dokładnie polega, co jest jego siłą i dlaczego warto po niego sięgać – stąd ten artykuł. Postanowiliśmy rzucić nieco światła na leasing, aby każdy, kto o nim myśli, mógł podjąć w pełni świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury.
Leasing wielu osobom kojarzy się z zakupem ratalnym. Pomimo podobieństw w kilku aspektach – jak chociażby regularny schemat spłaty – mamy tu jednak do czynienia z odmiennym sposobem finansowania. Co więcej, jest on na tyle korzystny, że w naszej opinii powinien być brany pod uwagę niezależnie od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy też planujemy zakup, jako osoba fizyczna. Zacznijmy jednak od początku i sprawdźmy, jak skonstruowana jest usługa leasingu, a także, co możemy zyskać, korzystając z tej wygodnej formy finansowania.
Leasing – co to takiego?
Ujmując sprawę prosto, leasing to rodzaj umowy cywilnoprawnej pomiędzy dwoma podmiotami – leasingodawcą a leasingobiorcą. Stanowi formę dzierżawy, w której leasingobiorca, w zamian za ustalone w umowie, miesięczne opłaty, może korzystać z przedmiotu leasingu.
Kluczowe tutaj są dwie kwestie, po pierwsze leasing wiąże się z opłatą początkową, którą leasingobiorca musi wnieść, a po drugie należy wyraźnie zaznaczyć, że w czasie trwania umowy właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca. Nie kupujemy, a dzierżawimy. Wysokość wspomnianej opłaty początkowej reguluje umowa. Może ona wynosić 1, 10, a nawet 45 procent wartości przedmiotu. Tutaj zasada jest prosta – im wyższa opłata, tym niższe raty.
Charakterystyczny dla leasingu jest także wykup przedmiotu po zakończeniu okresu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca może (ale często nie musi) wykupić przedmiot po ustalonej wcześniej, zawartej w umowie cenie. Jeśli chodzi o leasing finansowy, to wykup nie jest konieczny – leasingobiorca po zapłacie ostatniej raty automatycznie staje się właścicielem przedmiotu umowy. Więcej o rodzajach leasingu piszemy w sekcji – Rodzaje leasingu wraz z krótką charakterystyką.
Warto też zauważyć, że leasing nie musi dotyczyć wyłącznie samochodów. Chociaż większość osób właśnie z nimi kojarzy tę formę finansowania, to przepisy prawne jasno stwierdzają, że w leasing możemy wziąć dowolne dobra materialne – od wspomnianych samochodów, przez komputery i meble biurowe, aż po nieruchomości. Jeśli tylko obu stronom uda się ustalić satysfakcjonujące je warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingować w zasadzie dowolne przedmioty.
Rodzaje leasingu wraz z krótką charakterystyką
Istnieje kilka rodzajów leasingu, które wspólnie zaspokajają potrzeby rynku. Najpopularniejsze niezmienne pozostają – leasing operacyjny (usługowy) oraz finansowy (kapitałowy). To właśnie im przyjrzymy się w pierwszej kolejności.
Leasing operacyjny (usługowy)
Ta forma leasingu wyróżnia się przede wszystkim faktem, iż przedmiot leasingu nie jest wpisywany do majątku przedsiębiorstwa leasingobiorcy. W konsekwencji odpisy amortyzacyjne leżą po stronie leasingodawcy. Ogromnym atutem jest możliwość sklasyfikowania wszelkich wydatków związanych z leasingiem (m.in. opłata wstępna, miesięczne raty), jako kosztów osiągnięcia przychodu. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć podatek, który płacimy skarbówce. Jeśli natomiast chodzi o podatek VAT, to ten jest rozbijany i doliczany w odpowiednich częściach do rat leasingowych, co także stanowi niezaprzeczalną zaletę. Po zakończeniu trwania umowy istnieje możliwość wykupu przedmiotu po ustalonej cenie – najczęściej korzystnej w stosunku do cen rynkowych.
Leasing finansowy (kapitałowy)
Leasing finansowy od operacyjnego odróżnia przede wszystkim wpisanie przedmiotu leasingu do majątku przedsiębiorstwa leasingobiorcy, a co za tym idzie konieczność wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie pojawia się tu również pojęcie wykupu przedmiotu – po zapłaceniu ostatniej raty z automatu staje się on własnością leasingobiorcy. Co ważne, do kosztów uzyskania przychodu może on wpisać tylko część odsetkową rat, a nie kapitałową oraz koszty amortyzacyjne. Podatek VAT płacony jest w całości z pierwszą ratą.
Inne rodzaje leasingu
Warto zwrócić uwagę na leasing zwrotny, a więc polegający na tym, że najpierw – jako leasingobiorca – odsprzedajemy firmie leasingowej przedmiot umowy, aby później wziąć go od niej w leasing. To ciekawy i szybki sposób na zażegnanie chwilowego kryzysu poprzez uwolnienie gotówki zamrożonej w środkach trwałych. Tutaj także istnieje możliwość wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy.
Przedsiębiorca czy konsument, czyli leasing konsumencki
Osobną kategorię stanowi leasing konsumencki, a więc skierowany do osób fizycznych, które nie prowadzą żadnej formy działalności gospodarczej. Dobrze zapoznać się z nim, gdy planujemy np. zakup samochodu czy komputera, ponieważ ma on szereg zalet – jest elastyczny, procedura zawarcia umowy przebiega szybko i zazwyczaj bezproblemowo, a wykup często nie jest obowiązkowy. Popularność tego rozwiązania rośnie, chociaż wciąż dla wielu osób fizycznych pozostaje on raczej egzotycznym sposobem finansowania. Z uwagi na jego zalety mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.
Czy warto skorzystać z leasingu?
To pytanie zarówno właściwe, jak i lekko nieprecyzyjne. Wszystko zależy bowiem od okoliczności. Jeśli jednak prowadzimy działalność gospodarczą, planujemy zakup np. samochodu, a nie chcemy się pozbywać lub aktualnie nie mamy większej gotówki, powinniśmy mocno rozważyć leasing.
Jego główne atuty, to przede wszystkim:
- stosunkowo niski koszt – zwłaszcza w porównaniu z kredytem. Z kolei kapitał, który musielibyśmy przeznaczyć na zakup gotówkowy, możemy wykorzystać w inny sposób lub po prostu pozostawić go na firmowym koncie w formie zabezpieczenia;
- duża elastyczność – wynika z obecności wielu firm leasingowych na rynku. Proponują one różne formy leasingu i często są skłonne do zapisania zmian w umowie zgodnie z naszymi potrzebami;
- minimum formalności – umowa leasingowa jest stosunkowo prosta i nie wymaga wielu formalności. Bardzo często cała procedura może być przeprowadzona online;
- optymalizacja podatkowa – w przypadku leasingu operacyjnego wszystkie wydatki związane z nim możemy uznać za koszty uzyskania przychodu i w ten sposób zmniejszyć podatek, który uiszczamy do US. To ogromny atut, o czym zawsze należy pamiętać;
- wykup w korzystnej cenie – możliwość wykupu leasingowanego przedmiotu w preferencyjnej cenie stanowi kolejną zaletę.
Jak widać, leasing to forma finansowania, o której warto pomyśleć, zwłaszcza gdy prowadzimy działalność gospodarczą i możemy wykorzystać wszystkie jego zalety.
Umowa leasingowa – o czym należy pamiętać?
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z leasingu, to czeka nas prosta procedura, której zwieńczeniem jest podpisanie umowy. Jak zawsze w przypadku podejmowania jakichkolwiek zobowiązań, tu także powinniśmy dokładnie zapoznać się z dokumentem, który podpisujemy. Na co zwrócić uwagę?
- Koszty – wysokość rat, opłaty początkowej.
- Warunki użytkowania przedmiotu. W przypadku samochodu – np. ewentualny limit kilometrów.
- Warunki dotyczące wypowiedzenia umowy, kary umowne, dodatkowe opłaty.
- Oprocentowanie.
- Warunki dotyczące wykupu po zakończeniu trwania umowy.
Leasing – podsumowanie
Nikogo nie powinien dziwić stopień popularności leasingu. To atrakcyjna forma finansowania środków trwałych, która może dać nam wiele korzyści, jak np. niskie koszty czy możliwość optymalizacji podatkowej. Choćby z tych powodów warto rozważyć ofertę firm leasingowych, które obecnie działają na rynku. Ważne, aby zrobić to w sposób świadomy, będąc wyposażonym w niezbędną wiedzę. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu bez trudu wybierzecie leasing spełniający Wasze potrzeby i oczekiwania.