Zdecydowałeś się na leasing? Świetnie! Teraz przed Tobą kilka innych decyzji do podjęcia, m.in. związanych z jego parametrami – długością, wysokością opłaty wstępnej czy kwoty wykupu. Jeśli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie lepsze, niska rata czy niski koszt leasingu, to doskonale trafiłeś, ponieważ w dzisiejszym tekście odpowiada właśnie na to pytanie.
Wielokrotnie w naszych wcześniejszych artykułach chwaliliśmy leasing, za jego elastyczność. To ogromna zaleta tego sposobu finansowania, która sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców – i nie tylko – skłania się ku niemu. W przeciwieństwie do wielu innych produktów finansowych leasing jest nie tylko korzystny podatkowo, ale też skonstruowany w taki sposób, abyś mógł go w pełni dopasować do swoich potrzeb oraz oczekiwań.
Trzeba jednak przyznać, że dla osób, które stykają się z nim po raz pierwszy i nie mają wiedzy o szeroko pojętych finansach czy sprawach podatkowych, leasing może wydać się nieco skomplikowany – właśnie przez bogaty zakres możliwości jego dopasowania, który oferuje. Wystarczy jednak poznać podstawowe założenia leasingu, aby bez większego trudu zdecydować, która jego forma będzie dla nas optymalna. Gdy tylko to zrobimy, dostrzeżemy, że mamy do czynienia z naprawdę przyjaznym produktem finansowym, który nie bez powodu bije rekordy popularności. Nie przedłużając – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Ciebie przyjemna i zarazem pouczająca.
Koszt leasingu, opłata wstępna i inne pojęcia, które musisz poznać
Zanim przejdziemy do omówienia dwóch podstawowych (i w naszej opinii najkorzystniejszych) strategii wyboru leasingu, powinieneś poznać podstawowe pojęcia z nim związane. Dzięki temu nie tylko dużo szybciej zrozumiesz zasady rządzące usługą leasingowania, ale także będziesz mógł podjąć w pełni świadomą decyzję. To naprawdę istotne, zatem poświęć chwilę na zapoznanie się z naszym mini słowniczkiem, który znajdziesz poniżej.
- Rata i oprocentowanie
Rata to regularna płatność, którą leasingobiorca (czyli osoba, która korzysta z usługi leasingu, a więc Ty) uiszcza na rzecz leasingodawcy (np. firmy leasingowej) za możliwość korzystania z przedmiotu leasingu – samochodu, sprzętu elektronicznego, mebli itp. Rata najczęściej ma formę miesięczną, ale istnieją też inne możliwości, np. rata kwartalna. Co ważne, spłacasz w niej zarówno część kapitału, jak i odsetek.
Z kolei oprocentowanie to tak naprawdę cena, jaką płacisz leasingodawcy, za to, że sfinansował on Twój zakup. Odsetki są naliczane od kwoty, którą pożyczyłeś (wartość przedmiotu leasingu) i mają charakter stały lub zmienny, zależny od warunków rynkowych.
- Opłata wstępna
Kwota, którą płacisz leasingodawcy na początku umowy. To wkład własny, dzięki któremu zmniejszasz kwotę pożyczki. Wpływa ona na wysokość miesięcznych rat. W zależności od formuły leasingu ma ona formę stałą (z góry określona kwota) lub stanowi procent wartości przedmiotu umowy.
- Wykup
Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo wykupu przedmiotu umowy. Kwota jest ustalana już na samym początku i najczęściej jest dużo korzystniejsza niż np. cena rynkowa leasingowanych dóbr. Co istotne, leasingobiorca nie ma obowiązku wykupu.
- Okres leasingu (czas trwania leasingu)
Czas, na jaki zostaje zawarta umowa z leasingodawcą. W tym okresie możemy korzystać z przedmiotu umowy, uiszczając określone regularne płatności (raty).
Powyższe definicje stanowią absolutnie podstawowy zestaw pojęć, których znajomość jest konieczna do zrozumienia zawieranej umowy i wyboru najkorzystniejszych rozwiązań. A więcej o samym leasingu i jego dostępnych rodzajach dowiesz się tutaj.
Elastyczność wyboru formy leasingu
Elastyczność wyboru, o której już pisaliśmy, pozwala nam precyzyjnie dopasować umowę leasingową do naszych preferencji. Chociaż możliwości jest sporo, to tak naprawdę prym wiodą dwie formuły, stawiające za cel niski koszt leasingu bądź niską ratę. Z doświadczenia wiemy, że obie te opcje są chętnie wybierane przez przedsiębiorców w zależności od ich aktualnych potrzeb. Najpewniej również Ty będziesz wybierać spośród nich, dlatego przygotowaliśmy ich dokładny opis.
Niski koszt leasingu
Niski koszt leasingu dotyczy ujęcia całościowego, a więc obejmuje zarówno raty (kapitał + odsetki), jak i opłatę wstępną oraz wykup. Warto o tym pamiętać i właśnie tak go rozpatrywać. Jeśli to właśnie na nim Ci zależy, musisz zadbać o to, aby wybrać umowę skonstruowaną w odpowiedni sposób, nastawioną na możliwie niskie oprocentowanie.
Jak będzie ona wyglądać? Kluczowe okażą się tutaj trzy kwestie. Po pierwsze taka umowa leasingowa powinna być zawarta na stosunkowo krótki okres. Wiąże się to z mniejszą liczbą rat, które będą wyższe. Po drugie musisz liczyć się z maksymalną opłatą wstępną, dzięki której pożyczana kwota będzie niższa, a więc również naliczane odsetki. Po trzecie, czeka na Ciebie zapewne niewielka kwota wykupu. W rezultacie otrzymasz leasing tak skonstruowany, aby jego całkowity koszt był możliwie najniższy.
Niska rata leasingu
Jeżeli natomiast całkowity koszt leasingu nie jest dla Ciebie istotny, a zależy Ci na niskich ratach, powinieneś przede wszystkim postawić na dłuższy czas trwania umowy. Spowoduje to obniżenie miesięcznych rat. Możesz też wybrać minimalną opłatę wstępną w zamian za wysoką kwotę wykupu. Będzie to dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy planują zwrot leasingowanych dóbr – np. samochodu, a nie ich wykup. Efekt? Niskie koszty miesięczne, niewielka wpłata własna, ale wyższy koszt całkowity leasingu.
Co będzie lepsze – niski koszt leasingu czy niska rata?
Powyższe pytanie jest tak naprawdę źle postawione. Powinno brzmieć – co będzie lepsze dla Ciebie? Oba rozwiązania są dobre, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Pamiętajmy też, że leasing ma wpływ na kwestie podatkowe i często stanowi element ich optymalizacji. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór, zwłaszcza we wspomnianym kontekście podatkowym.
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób może być to zadaniem zbyt czasochłonnym. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc ekspertów, dla których cały sektor leasingowy stanowi naturalne i w pełni zrozumiałe środowisko. Możemy polecić specjalistów z Auto-Planeta.pl, którzy nie tylko pomogą w samym wyborze, ale przede wszystkim w zrozumiały sposób wyjaśnią wszystkie tematy powiązane z leasingiem. Takie wsparcie bywa nieocenione szczególnie przy leasingowaniu dóbr o wyższej wartości – np. samochodów. Doradcy z Auto-Planeta.pl podpowiedzą również jak podejść do serwisu leasingowanego auta, jego ubezpieczenia oraz innych, podobnie istotnych kwestii.
Krótkie podsumowanie
Jak widać, potwierdza się to, że leasing jest bardzo elastycznym sposobem finansowania firmowych zakupów. Oba opisywane podejścia do jego wyboru mają sporo zalet i są podobnie korzystne, jednak kładą nacisk na inne aspekty. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, dlatego przede wszystkim musisz je dobrze przeanalizować oraz wybrać renomowanego leasingodawcę, który troszczy się o swoich klientów. Wówczas możesz być pewny, że leasing będzie dla Ciebie dobrym i przede wszystkim opłacalnym rozwiązaniem.