Planujesz leasing samochodu i zastanawiasz się, gdzie czeka na Ciebie najkorzystniejsza oferta? Nie jesteś sam – każdego roku tysiące przedsiębiorców przeżywają ten sam dylemat. Postanowiliśmy pomóc Ci w podjęciu optymalnej decyzji, stąd niniejszy artykuł. Jesteśmy przekonani, że po jego lekturze wszystko stanie się jasne.
Leasing stanowi niezwykle interesującą formę finansowania, zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów prywatnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że to Ci pierwsi sięgają po niego najchętniej. To zrozumiałe, wszak atuty leasingu mają największą wartość właśnie dla nich.
Choć leasingować możemy niemal wszystko – od aut, przez nieruchomości, aż po maszyny ciężkie, sprzęt IT, meble, a nawet samoloty czy statki – to samochód stał się symbolem leasingu. Właśnie dlatego skupimy się na nim i postaramy wskazać rodzaj podmiotów, w których czeka na Ciebie najlepsza oferta.
Popularność leasingu sprawiła, że w ciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się całe mnóstwo leasingodawców. Ich oferty wymieszane z przekazem marketingowym przyciągają, a jednocześnie sprawiają, że rośnie dezorientacja przedsiębiorców. W rezultacie trudno wybrać korzystną ofertę, nie dysponując wiedzą na temat wszystkich dostępnych rozwiązań. Tym mocniej zachęcamy do lektury tego tekstu. Będzie on pomocną wskazówką, na której podstawie wybierzesz opcję najlepszą z możliwych.
Leasing samochodu w wielu wariantach
Leasing auta dostępny jest w kilku wariantach. Warto zauważyć, że nie wszystkie muszą być dostępne u każdego leasingodawcy. Zanim więc wybierzesz podmiot, który obsłuży Twój leasing, sprawdź, jaki rodzaj tego korzystnego rozwiązania finansowego będzie dla Ciebie najlepszy.
- Leasing operacyjny – w tym wypadku przedmiot leasingu nie zostanie wpisany do majątku Twojego przedsiębiorstwa, a więc za odpisy amortyzacyjne będzie odpowiadał leasingodawca. Zarówno opłatę wstępną, jak i raty możesz uwzględnić, jako koszt osiągnięcia przychodu. Istnieje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej.
- Leasing finansowy – tutaj przedmiot leasingu zostanie wpisany do majątku Twojego przedsiębiorstwa, dlatego musisz dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Koszty uzyskania przychodu to tylko część odsetkowa rat. Nie ma wykupu, leasingowane dobra po zakończeniu umowy przechodzą na Twoją własność.
To oczywiście nie wszystkie rodzaje leasingu, ale pozostałych nie będziesz rozważał, gdyż albo nie są przeznaczone dla firm (leasing konsumencki), albo działają w zupełnie inny sposób, który nie sprawdzi się w opisywanej przez nas sytuacji (leasing zwrotny). Szerzej o pozostałych dwóch rozwiązaniach leasingowych piszemy tutaj. A teraz, skoro wiemy, jakie masz możliwości – sprawdźmy, gdzie udać się po leasing.
Bank, dealer, firma leasingowa – gdzie udać się po leasing auta?
Tak naprawdę w grę wchodzą trzy, wspomniane w powyższym śródtytule, opcje. Możesz udać się do banku, skorzystać z propozycji dealera samochodowego lub zapoznać się z ofertą firm leasingowych, które najczęściej pełnią funkcję brokera leasingowego. Co to znaczy? W skrócie – mają one dostęp do większości rynkowych ofert, analizują je, zestawiają z Twoimi potrzebami i możliwościami, a następnie przedstawiają Ci najlepszą opcję. Sprawdźmy jednak po kolei, która z tych trzech współprac będzie dla Ciebie owocna.
Leasing samochodu w banku
To zupełnie zrozumiałe, że myśląc o jakichkolwiek usługach finansowych, kierujemy się w stronę banku. Z tym nam się przecież kojarzy i taka jest jego rola. Czy jednak możemy bez żadnych obaw skorzystać z bankowych ofert leasingu? Cóż, nie do końca. Przede wszystkim musisz pamiętać, że najczęściej to nie bank udziela nam leasingu, a spółka od niego zależna, powołana specjalnie do tego celu. To oczywiście nie jest żadną przeszkodą, ponieważ mamy do czynienia z podmiotami ściśle ze sobą współpracującymi, a obsłużeni i tak zostaniemy w jednym z oddziałów wybranego banku.
Jaka jest największa zaleta brania leasingu samochodu w banku? Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Banki podlegają ścisłym regulacjom i są pod ciągłym nadzorem, dlatego możemy być spokojni o nasze finanse. Trzeba jednak zauważyć, że mnogość procedur może wydłużyć czas oczekiwania na przyznanie leasingu. Banki są też często bardziej rygorystyczne i odmowa przyznania finansowania nie należy do rzadkości.
Istnieje jeszcze jedna kwestia – otóż udając się do banku, niejako tracimy możliwość wyboru spośród większej liczby ofert. Jeden bank to jedna oferta i w tym zakresie nie możemy liczyć na nic więcej. Co do kosztów, to te bywają różne i czasem leasing w banku będzie proponowany na korzystnych warunkach, a czasem niekoniecznie.
Dealer i leasing auta
Równie często, co do banku, szukając oferty leasingowej, udajemy się do dealera interesującej nas marki. Ma to pewne zalety, przede wszystkim przez cały proces – od wyboru konkretnego modelu samochodu, przez dobór wyposażenia, aż po kwestie związane z finansowaniem – przechodzimy w jednym miejscu. To wygodne i często stosunkowo szybkie. Drugi atut to oferta dostępnych aut, która może być bardzo szeroka, natomiast obejmuje wyłącznie wybraną markę.
Niestety w przypadku tego rozwiązania powinniśmy liczyć się z jego wyższymi kosztami. Wpływ na nie ma szereg opłat dodatkowych, które obejmuje umowa. W rezultacie, choć podstawowa część leasingu jest stosunkowo korzystna, to w ostatecznym rozrachunku odbiór oferty jest zgoła inny. Musimy też pamiętać, że tutaj także nie będziemy mieli możliwości porównania wielu ofert, ponieważ w większości przypadków obsługę leasingową marki zapewnia zależna od niej spółka – np. markę BMW obsługuje firma BMW Financial Services.
Firmy leasingowe, brokerzy leasingowi
Pośrednik leasingowy to trzecia opcja, która wydaje się najkorzystniejsza. Wynika to między innymi z tego, że na rynku znajdziemy wiele takich firm, a więc zmuszone są one konkurować ze sobą. Jak wiadomo, na dużej konkurencji zawsze korzysta konsument, dlatego decydując się na wsparcie firmy leasingowej, możemy liczyć nie tylko na korzystne stawki, ale też między innymi kompetentną i skorą do pomocy obsługę.
Jakie są największe atuty firm leasingowych? Przede wszystkim jest to pełny przegląd rynku. Takie firmy mają wgląd w oferty banków, firm obsługujących dealerów samochodowych i innych podmiotów proponujących usługi leasingowe. W efekcie w jednym miejscu jesteśmy w stanie poznać przekrój rynku. Co to tak naprawdę oznacza dla nas? Otóż doradca, z którym przyjdzie nam współpracować, przeanalizuje wszystkie aktualnie dostępne oferty, zestawi je z naszymi potrzebami i możliwościami, a następnie wybierze optymalne rozwiązanie.
Dla lepszego zrozumienia posłużmy się porównaniem – pośrednik leasingowy działa dokładnie w ten sam sposób, co pośrednik ubezpieczeniowy. Właśnie dlatego w naszym odczuciu jest to najciekawsza opcja, choć oczywiście każdy powinien zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, aby podjąć świadomą, dopasowaną do własnych wymagań decyzję.
Leasing samochodu a wybór leasingodawcy – podsumowanie
Wybór leasingodawcy nie jest łatwą decyzją, zwłaszcza jeśli chodzi o leasing samochodu. Musimy jednak pamiętać, że to ważna kwestia, która będzie miała wpływ na najbliższe lata (okres trwania umowy). Warto więc dokładnie zapoznać się z tym, co proponuje rynek i zestawić te propozycje z naszymi oczekiwaniami oraz potrzebami. Przedsiębiorcy ubiegają się o leasing auta w różnych sytuacjach, dlatego zawsze musimy dokładnie przemyśleć nasze położenie, aby podjąć świadomą decyzję. Życzymy powodzenia.