Koszty eksploatacji
Doradztwo

Leasing samochodów a koszty eksploatacji

Leasing samochodów to jedna z najchętniej wybieranych form finansowania zarówno przez przedsiębiorców, jak i – coraz częściej – osoby prywatne. Wiemy o nim naprawdę dużo, orientujemy się w detalach, ale wciąż nie wszyscy biorą pod uwagę dodatkowe wydatki związane z eksploatacją pojazdu. Tymczasem warto wiedzieć, na jakie koszty musi przygotować się leasingobiorca i jak można je optymalizować. 

 

Choć eksploatacja leasingowanego auta przebiega w ten sam sposób, co pojazdu zakupionego czy wypożyczonego, to szeroko rozumiane rozliczenie generowanych przez nią kosztów może wyglądać nieco inaczej. 

 

Po pierwsze – koszty możemy wykorzystać w procesie optymalizacji podatkowej, a to dla wielu osób sedno leasingu. 

 

Po drugie – spora część leasingobiorców w ogóle nie zastanawia się nad opłatami związanymi z eksploatacją. Tymczasem umowy bywają różne, firmy leasingowe często oferują przydatne dodatkowe usługi, dlatego warto przybliżyć tę kwestię, co też czynimy w niniejszym artykule.

 

Koszty eksploatacji w leasingu – na co trzeba uważać?

 

Jak już wspominaliśmy, leasing samochodów wiąże się ze standardowymi kosztami eksploatacji. Zanim przejdziemy do dalszej części, związanej z kwestią podatkową, ustalmy, co wchodzi w ich skład:

 

  • koszty paliwa – zależne od stylu jazdy, pokonywanych odległości oraz rodzaju paliwa (benzyna, diesel, LPG, elektryczność);
  • ubezpieczenie – leasingodawcy często wymagają pełnego pakietu ubezpieczeń (OC, AC, NNW), co może znacznie zwiększyć koszt leasingu;
  • przeglądy techniczne – regularne wizyty w serwisie to konieczność;
  • bieżące naprawy – od drobiazgów jak np. wymiana wycieraczek, aż po większe naprawy związane z usterkami.

 

Powyższe koszty spadają na leasingobiorcę. Firmy leasingowe przygotowały jednak kilka interesujących rozwiązań, które mogą okazać się opłacalne. Mowa tutaj przede wszystkim o pakietach serwisowych i ubezpieczeniowych.

 

Leasing samochodów – co z serwisowaniem auta?

 

Nie ma chyba ważniejszego aspektu w kontekście eksploatacji auta niż jego serwisowanie. Oczywiście można robić to na różne sposoby, jednak w wielu przypadkach leasingodawca wymusza korzystanie z certyfikowanych warsztatów polecanych przez producenta leasingowanego pojazdu. To coś, o czym trzeba pamiętać. 

 

Pakiety serwisowe

 

Wśród wielu udogodnień, jakie znajdziemy w ofercie firm leasingowych, na pierwszy plan wysuwają się pakiety serwisowe. Możecie nam wierzyć, że dzięki nim leasing samochodów staje się znacznie łatwiejszy. Zapewniają nam dostęp do renomowanych warsztatów w korzystnej cenie. Taki pakiet (w zależności od wybranej wersji) może zawierać m.in.:

 

  • przeglądy okresowe – wymiana oleju, filtrów czy sprawdzanie stanu technicznego pojazdu;
  • wymianę opon – sezonową wymianę opon letnich na zimowe i odwrotnie;
  • naprawy mechaniczne – włączone w koszt leasingu lub rozliczane w ramach dodatkowej opłaty, tutaj wszystko zależy od oferty.

 

Pakiety serwisowe to przede wszystkim spokój, pewność i gwarancja uzyskania pomocy w kryzysowej sytuacji lub po prostu w sytuacjach występujących regularnie – np. wspomniana wymiana opon.

 

Samodzielny serwis

 

To nie zawsze dostępna opcja, natomiast gdy wchodzi w grę, to warto wziąć ją pod uwagę. Przede wszystkim daje dużo większą elastyczność w wyborze punktów serwisowych, warsztatów. Musimy jednak liczyć się z tym, że to my będziemy wówczas odpowiedzialni za jakość wybranych usług serwisowych, umawianie ewentualnych napraw czy przeglądów okresowych.

 

Co jeszcze zyskujemy, wybierając samodzielny serwis? Możliwość negocjacji ceny lub po prostu wyszukania wykonawcy, który zaproponuje nam najkorzystniejsze warunki. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze idą one w parze z profesjonalizmem czy jakością użytych części.

 

Wybrałeś leasing samochodów? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

 

Na ogół leasingodawca obliguje leasingobiorcę do wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń. Mowa tutaj oczywiście o OC, AC i NNW. To bardzo dobra praktyka, dzięki której jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni na wypadek ewentualnych trudności – awarii, uszkodzenia czy kradzieży auta.

 

Podobnie jak w przypadku usług serwisowych, tutaj także warto skorzystać z pakietów proponowanych przez firmy leasingowe. To najprostsza i najszybsza opcja, która pozwala nam w komfortowy sposób w jednym miejscu zadbać o wszystko, co istotne. 

 

Warto także sięgnąć po assistance, a więc usługę, która zabezpiecza nas w przypadku awarii auta w trasie. W zależności od wybranego wariantu możemy liczyć na holowanie, samochód zastępczy, naprawę auta czy nawet pokrycie kosztów noclegu. 

 

Jeśli interesują Cię pozostałe usługi dodatkowe, które najczęściej znajdziesz w ofercie leasingodawców, przeczytaj nasz artykuł Leasing samochodu – dodatkowe usługi, na które możesz liczyć.

 

Optymalizacja podatkowa – jakie koszty eksploatacyjne możesz potraktować jako koszt osiągnięcia przychodu?

 

Jeśli prowadzisz firmę i sięgasz po leasing, to zapewne doskonale wiesz, że daje Ci on możliwość optymalizacji płaconych podatków. Mówiąc wprost – comiesięczne raty traktujesz jako koszt osiągnięcia przychodu. A co z kosztami eksploatacyjnymi? Czy je również możesz w ten sposób wykorzystać?

 

Otóż koszty związane z eksploatacją samochodu także możesz uznać za część kosztu osiągnięcia przychodu. Warunkiem jest jednak to, że auto musi być wykorzystywane do celów firmowych.

 

Zazwyczaj do kosztów osiągnięcia przychodu wliczamy:

 

  • koszty paliwa;
  • serwis i naprawę auta;
  • ubezpieczenie.

 

Pamiętaj, że wszystkie wydatki muszą być udokumentowane. Warto też regularnie konsultować się z księgowym, aby prawidłowo księgować wydatki i w pełni wykorzystać dostępne ulgi podatkowe.

 

Leasing samochodów a amortyzacja

 

Amortyzacja po stronie leasingobiorcy występuje wyłącznie w leasingu finansowym. Wynika to z tego, iż wpisuje on samochód do rejestru środków trwałych swojej firmy. Istnieje kilka metod amortyzacji, dlatego dobrze skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, zanim wybierzemy którąś z nich. Najważniejsze, że co do zasady odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu, a więc możemy dzięki nim optymalizować podatki (tylko w leasingu finansowym).

 

Podsumowanie kwestii kosztów eksploatacji w leasingu

 

Koszty eksploatacyjne samochodu w leasingu mogą być wyzwaniem, jednak świadome podejście pozwala je skutecznie kontrolować. Zawsze musimy pamiętać o tym, że leasing to nie tylko rata miesięczna, ale również szereg dodatkowych wydatków. Korzystanie z pakietów serwisowych czy ubezpieczeniowych, jak też regularna dbałość o samochód to najlepszy sposób na optymalizację kosztów. 

 

Dobrze pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Otóż wybór firmy leasingowej jest niezwykle ważny i powinniśmy sięgać wyłącznie po sprawdzonych, renomowanych partnerów. Przykładem firmy, której można zaufać, jest Auto-Planeta.pl – obecna od wielu lat na rynku cieszy się doskonałymi opiniami (m.in. kilkaset najwyższych opinii na Google). To partner, na którym można polegać i na którego można liczyć w trudnych sytuacjach. Polecamy.

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.