Leasing koszty
Leasing

Leasing auta – dodatkowe opłaty, o których musisz pamiętać

Każdy, kto decyduje się na leasing auta, powinien w pierwszej kolejności sięgnąć po umowę leasingu. Choć jest to dokument stosunkowo prosty, to zawarte w nim zapisy należy dokładnie przeanalizować. Dzięki temu nie tylko zrozumiemy wszystkie obowiązki ciążące na leasingobiorcy, ale też zapoznamy się z dodatkowymi opłatami, które – w zależności od tego, jak użytkujemy leasingowane auto – być może przyjdzie nam zapłacić. Jakie to opłaty? O tym w dzisiejszym tekście.

 

Gdybyśmy zebrali wszystkie opcje finansowania dostępne aktualnie dla przedsiębiorców, to najczęściej wybieraną, a zarazem niezwykle lubianą okazałby się leasing. Dlaczego? Cóż, przede wszystkim siłą tego rozwiązania jest możliwość optymalizacji podatkowej, ale nie tylko. Jest ono prosto skonstruowane i w przeciwieństwie do kredytu wymaga mniej formalności. Umowy leasingowe są także elastyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiele spośród zapisów dostosować do sytuacji oraz wymagań leasingobiorcy. Dzięki temu leasing auta może być szybki, wygodny i – co najważniejsze – opłacalny. Paradoksalnie, rodzi to jednak również pewne niebezpieczeństwo.

 

Niestety wielu klientów, właśnie z powodu elastyczności oferty i tego, że umowy mogą zostać dostosowane do ich wymagań, nie zapoznaje się dokładnie z dokumentami, które podpisuje. To ogromny błąd, gdyż nieświadomi obowiązków wynikających z zawartej umowy, możemy się z nich nie wywiązać. Podobnie, jeśli nie znamy regulaminu użytkowania leasingowanego samochodu, możemy narazić się na dodatkowe koszty z powodu jego nieprzestrzegania. Co więcej, niektóre spośród dodatkowych opłat nie wynikają z niedopatrzeń leasingobiorcy, a są po prostu obowiązkowym elementem leasingu. Wniosek? Umowy czytamy zawsze i robimy to dokładnie. Tylko w ten sposób unikniemy niemiłych niespodzianek, które mogą być bardzo kosztowne. Sprawdźmy więc, z jakimi dodatkowymi opłatami musi się liczyć leasingobiorca, a jakich może uniknąć, przestrzegając zapisów zawartych w umowie.

 

Dodatkowe opłaty, które może (choć nie musi) generować leasing auta

 

Jak już wspominaliśmy, niektóre z dodatkowych opłat są obowiązkowe i nie ma sposobu, aby ich uniknąć. Najczęściej wiążą się z obowiązkami, które spoczywają na leasingobiorcy. Mowa tutaj np. o ubezpieczeniu auta. Z kolei inne wynikają wprost z przekroczenia ustalonych limitów bądź wykorzystania zawartych w umowie opcji. To właśnie na nich skupimy się w pierwszej kolejności.

 

Limit kilometrów, o którym (niekiedy) musisz pamiętać

 

Wiemy, że dobrym autem, zwłaszcza nowym, jeździ się niezwykle przyjemnie, ale w pewnym momencie musisz wcisnąć hamulec. Oczywiście o ile nie chcesz dodatkowych kosztów, które potrafią być spore. Już tłumaczymy, o czym mowa. 

 

Najczęściej umowy leasingowe nie zawierają limitu kilometrów, którego nie możesz przekroczyć. To dobra wiadomość. Jednak w określonych sytuacjach czy szczególnych ofertach może zdarzyć się tak, że w Twojej umowie taki limit się pojawi. Może to być 10, 20 lub 30 tysięcy kilometrów – wszystko zależy od propozycji leasingodawcy oraz podjętych z nim ustaleń.

 

Działa to w ten sposób, że po przekroczeniu limitu, płacimy za każdy kolejny kilometr. Choć koszt pojedynczego kilometra jest zazwyczaj niewielki, to po zsumowaniu przebytego dystansu, może się okazać, że musisz sięgnąć głęboko do portfela.

 

Leasing auta a wyjazd za granicę

 

Wyjazd za granicę to nie problem w większości przypadków. Niekiedy musisz jednak poprosić firmę leasingową o stosowną zgodę. Wszystko zależy od zapisów w umowie, dlatego nie zostawiaj niczego przypadkowi, tylko dokładnie kontroluj to, co podpisujesz. Taka zgoda ma formę pisemną i zazwyczaj stanowi formalność, ale jest kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać. Podsumowując, najlepiej wybieraj oferty bez ograniczeń co do przemieszczania się, a jeśli już musisz sięgnąć po rozwiązanie, gdzie zgoda jest potrzebna – pamiętaj o niej przed każdym zagranicznym wyjazdem.

 

Inny kierowca

 

Bierzesz leasing na siebie, ale auto ma używać np. Twoja żona? Po pierwsze – sprawdź, czy umowa przewiduje taką możliwość. To ważne, abyś dokładnie wiedział, że leasingodawca nie ma z tym faktem żadnych problemów. Po drugie – być może będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę. Nie powinna być to wysoka kwota, ale jednak stanowi dodatkowe obciążenie dla Twojego budżetu. To kolejny przykład na to, że warto dokładnie czytać umowę leasingową. Bezpieczny jesteś tylko wówczas, gdy znasz wszystkie jej zapisy.

 

Leasing auta i ubezpieczenie

 

Chociaż formalnie nie jesteś właścicielem auta, to musisz zadbać o jego ubezpieczenie. Niestety ceny ubezpieczeń są bardzo wysokie, zwłaszcza dla nowych kierowców. Obowiązek to OC, ale dobrze jest również zdecydować się na AC (autocasco). Jeśli jeździsz w długie trasy, to dobrym wyborem będzie także sprawdzone assistance. Tak zabezpieczony nie musisz się niczego obawiać. Pamiętaj, że wielu leasingodawców współpracuje z rozmaitymi ubezpieczycielami, dzięki czemu – korzystając z ich propozycji – będziesz mógł liczyć na korzystniejsze warunki.

 

Serwis leasingowanego auta

 

Leasing auta nieodłącznie wiąże się z jego serwisem. Zarówno przeglądy, jak i drobne naprawy powinny być wykonywane w ASO lub innych, wskazanych przez leasingodawcę warsztatach. Generuje to dodatkowe koszty, które wielokrotnie okazują się stosunkowo wysokie. Między innymi z tego powodu warto pomyśleć o skorzystaniu z pakietów serwisowych przygotowanych przez leasingodawcę. Pozwolą nam one nie tylko zaoszczędzić, ale też zdejmą z głowy kolejny obowiązek w postaci poszukiwania warsztatów. Więcej o różnego typu dodatkowych usługach, na które możemy liczyć, decydując się na współpracę z firmą leasingową, przeczytasz w artykule Leasing samochodu – dodatkowe usługi, na które możesz liczyć.

 

Jaką firmę leasingową wybrać, aby mieć gwarancję uczciwości?

 

Rynek leasingowy jest szeroki i wciąż powstają nowe podmioty świadczące tego typu usługi. Zrozumiałe więc, że wybór partnera biznesowego nie jest prostym zadaniem. Czym się kierować? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, jej renomę oraz opinie dotychczasowych klientów. To prosty sposób na to, aby leasing auta odbył się bezproblemowo. Dobrze też po prostu porozmawiać z ekspertami z danej firmy, aby sprawdzić, czy są kompetentni i jakie mają podejście do klienta.

 

Jedną z firm, nieustannie cieszącą się świetnymi opiniami, jest Auto-Planeta.pl, która z roku na rok powiększa grono zadowolonych klientów. Siłą firmy jest przede wszystkim zespół specjalistów, którzy o leasingu wiedzą wszystko. Ich proklienckie podejście sprawia, że nie musimy obawiać się całej procedury. To przykład na to, że na rynku wciąż są przedsiębiorstwa, którym można zaufać.

 

Na koniec zostawiliśmy to, co powtarzamy niemal w każdym artykule – decyzje o leasingu musisz podjąć w pełni świadomie. To wieloletnie zobowiązanie finansowe, które może znacząco obciążyć Twój budżet. Zawsze o tym pamiętaj!

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.