Jak wybrać firmę leasingową
Doradztwo

Jak wybrać firmę leasingową?

 

Czym się kierować przy wyborze banku lub firmy leasingowej?

 

Wybór podmiotu, który zagwarantuje leasing na uczciwych i korzystnych warunkach, nie jest łatwym zadaniem. Musisz nie tylko doskonale znać swoje potrzeby, ale także przeanalizować dostępne oferty, a tym często daleko do transparentnych. Mając to na uwadze, podpowiadamy, jak wybrać firmę leasingową. Zapraszamy do lektury.

 

Leasing to popularna forma finansowania, po którą sięga coraz więcej klientów. Mowa tutaj przede wszystkim o firmach, jednak rośnie również liczba osób fizycznych, dla których stworzono leasing konsumencki. Trend ten utrzymuje się już od dłuższego czasu, co nie powinno dziwić – mówimy o rozwiązaniu opłacalnym i elastycznym. 

 

Warto zauważyć, że skoro rośnie popyt na tę usługę, to wraz z nim także podaż. Na rynku znajdziemy coraz więcej firm leasingowych, jak też banków, które pewnym krokiem wchodzą w opisywany sektor usług finansowych. Z jednej strony to korzystne dla przeciętnego klienta, natomiast z drugiej taki stan rzeczy generuje pewne trudności związane z wyborem optymalnego rozwiązania.

 

Zanim więc zdecydujesz się na konkretną firmę, warto, abyś rozważył wszystkie za i przeciw. Umowa leasingowa wiąże klienta z leasingodawcą zazwyczaj na okres kilku lat, dlatego powinieneś dobrze przemyśleć swoją decyzję. Istnieje kilka podstawowych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, odpowiadając na pytanie – jak wybrać firmę leasingową?

 

Wiarygodna firma leasingowa

 

W pierwszej kolejności należy sprawdzić firmę pod kątem jej wiarygodności. Skontaktuj się z nią i dopytaj o wszystkie szczegóły – m.in. dotyczące oferty oraz umowy leasingowej. Sprawdź też dane przedsiębiorstwa w KRS lub CEiDG. Dowiesz się tam, kiedy firma została założona, a także kto jest jej właścicielem, a w przypadku spółki poznasz nazwiska osób zasiadających w zarządzie. Warto też zajrzeć do rejestrów dłużników, chcąc upewnić się, czy aby firma nie ma problemów związanych z wypłacalnością.

 

Kolejny krok to sprawdzenie opinii o Twoim przyszłym kontrahencie. W dzisiejszych, internetowych czasach nie powinno to stanowić żadnego problemu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie opinie, które znajdziesz w sieci, będą autentyczne. Niekiedy mogą być wynikiem nieuczciwych działań konkurencji. Weź to pod uwagę. Najlepiej, jeśli znajdziesz kogoś, kto korzystał z usług sprawdzanego podmiotu i porozmawiasz z nim. Być może warto zajrzeć na różnego rodzaju fora lub grupy tematyczne?

 

Stabilny kontrahent to Twój spokój przez okres trwania umowy. Z tego powodu należy poświęcić nieco czasu i dokładnie zweryfikować firmę, z którą zamierzasz współpracować. Finansowanie poprzez leasing jest z reguły korzystnym rozwiązaniem, jednak tylko wówczas, gdy obie strony wypełniają swoje zobowiązania.

 

Umowa leasingowa – przejrzysta i zrozumiała

 

W przypadku umowy leasingowej liczy się przede wszystkim jej transparentność. Wszystkie zapisy powinny być dla Ciebie zrozumiałe, dlatego musisz się dokładnie zapoznać z tym ważnym dokumentem. Jeżeli nie rozumiesz jego treści, poproś o pomoc specjalistów. Dobrze poświęcić nieco czasu i pieniędzy, aby być pewnym, że umowa została właściwie przygotowana. 

 

Pamiętaj, aby szczególną uwagę zwrócić na:

 

  • zapisy dotyczące oprocentowania i tego, na jakiej podstawie jest ustalane;
  • wysokość pierwszej wpłaty oraz koszt wykupu;
  • zapisy dotyczące ubezpieczenia leasingowanych dóbr przez cały okres trwania umowy.

 

Musisz też dokładnie zapoznać się z dokumentami dodatkowymi. Swoją uwagę skieruj na Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Znajdziesz tam wiele ważnych zapisów, które powinieneś nie tylko znać, ale przede wszystkim rozumieć.

 

Gwarantujemy, że jeśli zadbasz o powyższe kwestie, proces leasingu odbędzie się na znanych Tobie, uczciwych warunkach. Wówczas nie tylko zyskasz korzystne finansowanie, ale także wewnętrzny spokój.

 

Elastyczna oferta, czyli leasing dla każdego

 

Kolejna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to oferta firmy leasingowej. Korzystnie jest związać się z kontrahentem, który ma w swoim asortymencie wiele rodzajów usług finansowych – zarówno z sektora leasingowego, jak i spoza niego. Taka elastyczność umożliwi Ci wybór optymalnego rozwiązania, a to bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście kosztów leasingu.

 

Pamiętaj także, że szeroka oferta usług finansowych może przydać Ci się w przyszłości. Być może za jakiś czas zdecydujesz się na kolejny leasing, ale już o innym charakterze – np. zamiast operacyjnego sięgniesz po finansowy. Dobrze wówczas współpracować z jedną firmą, którą znasz i której ufasz. Warto myśleć przyszłościowo, zwłaszcza w kategoriach związanych z finansami Twojego przedsiębiorstwa.

 

Dobra oferta powinna zawierać przede wszystkim:

 

  • usługę leasingu operacyjnego – najpopularniejszy rodzaj leasingu. Powstał z myślą o firmach, a jego główny atut, to możliwość uznania związanych z nim wydatków za koszty uzyskania przychodu;
  • usługę leasingu finansowego – skierowaną do przedsiębiorstw, którym zależy na tym, aby przedmiot umowy leasingowej był wpisany do ich majątku;
  • usługę leasingu konsumenckiego – przeznaczoną dla osób fizycznych. Coraz popularniejszą i w wielu sytuacjach opłacalną.

 

Tak skrojony katalog produktów finansowych spełni potrzeby większości klientów. Więcej informacji na temat rodzajów leasingu znajdziesz tutaj.

 

Produkty dodatkowe

 

Skoro mowa o ofercie firmy leasingowej, trzeba też spojrzeć na pakiet dostępnych produktów dodatkowych. Być może okaże się, że niektóre będą dla Ciebie przydatne i zdecydujesz się na ich zakup. Musisz też sprawdzić, czy umowa nie obliguje Cię do wykupu części z  nich. Jeśli tak – zorientuj się, jaki jest ich koszt, a także czy masz do czynienia z sensownymi produktami, które w jakikolwiek sposób wykorzystasz w trakcie trwania umowy.

 

Firma czy bank – co wybrać?

 

To dobre pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku znajdziesz wiele sprawdzonych firm, których oferta jest nie tylko szeroka, ale też – co wyróżnia je na tle banków – elastyczna. Z drugiej strony dla wielu klientów banki wydają się bezpieczniejszym wyborem. Tę kwestię musisz rozstrzygnąć samodzielnie, ponieważ wszystko zależy od Twoich przekonań i upodobań. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę to tabela opłat i prowizji bankowych, które zazwyczaj są stosunkowo wysokie, a także występują z dużą częstotliwością. 

 

Prawda jednak jest taka, że niezależnie od tego, czy jesteś nastawiony na leasing finansowy, operacyjny, konsumencki, czy jakikolwiek inny, możesz bez obaw podjąć decyzję o współpracy z firmą leasingową lub bankiem. Ważne jedynie, abyś przed podpisaniem umowy odpowiednio zweryfikował swojego kontrahenta.

 

Podsumowanie – jak wybrać firmę leasingową? 

 

Wiesz już, jak wybrać firmę leasingową. Jesteśmy przekonani, że kierując się naszymi wskazówkami, nie tylko zadbasz o swoje bezpieczeństwo, ale też zdecydujesz się na korzystne rozwiązanie. 

 

Podsumowując, wybierając leasingodawcę, musisz wziąć pod uwagę:

 

  • wiarygodność firmy oraz opinie jej dotychczasowych klientów;
  • transparentność umowy, a także to, czy jest dla Ciebie zrozumiała;
  • elastyczność oferty, jak też jej skalę – rodzaje dostępnych leasingów, wachlarz produktów dodatkowych;
  • liczbę i wysokość ewentualnych opłat dodatkowych.

 

Analiza powyższych pozwoli Ci zabezpieczyć swoją firmę oraz wybrać optymalne rozwiązanie leasingowe. Pamiętaj również, że zawsze możesz zwrócić się do ekspertów, którzy nie tylko wyjaśnią ewentualne zawiłości, ale także doradzą Ci w wyborze. Takie wsparcie może okazać się nieocenione, zwłaszcza dziś, gdy rynek jest nasycony i wybór właściwej firmy nie jest łatwym zadaniem. Mamy jednak nadzieję, że będziesz zadowolony z podjętych decyzji – trzymamy kciuki i życzymy samych udanych leasingów.

 

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.