Lata mijają, a leasing rośnie w siłę. W oczach przedsiębiorców – zarówno tych mniejszych, jak i większych – jest to doskonały sposób na optymalizację podatkową. Nie inaczej będzie w 2025, choć kilka zmian sprawiło, że opłacalność leasingu jeszcze wzrosła. Sprawdźmy więc, dlaczego w bieżącym roku opłaca się on bardziej niż w roku ubiegłym.
Niemal każdy przedsiębiorca zna doskonale możliwości i korzyści, jakie daje leasing. To sprawny sposób finansowania doceniany przez osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, małe i duże firmy. Jednym zdaniem – korzystają z niego wszyscy przedsiębiorcy, ceniąc jego najważniejsze atuty, czyli:
- ograniczoną biurokrację;
- opłacalność;
- możliwość optymalizacji podatkowej.
Nic dziwnego, że zainteresowanie tematem leasingu i ewentualnych zmian dotyczących sposobu jego działania niemal cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować niniejszy artykuł. Wierzymy, że będzie on pomocny i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące leasingu w bieżącym roku.
Leasing – zmiany w bieżącym roku (2025)
Największą zmianą, o której mówią i piszą niemal wszystkie media zajmujące się tematem leasingu, jest likwidacja obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu ze sprzedaży środków trwałych, a więc również samochodów (które są najczęściej leasingowane przez przedsiębiorców). To jednak nie wszystko, warto spojrzeć również w stronę skrócenia okresu opodatkowania sprzedaży auta wykupionego z leasingu czy choćby możliwości, jakie daje leasing aut elektrycznych.
Dzieje się sporo, a wszystkie zmiany (na całe szczęście) mają pozytywny wpływ na usługę leasingu. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, na co możemy liczyć. Przyjemnej lektury.
Składka zdrowotna a sprzedaż auta wykupionego z leasingu
Największą, zapowiadaną już od jakiegoś czasu zmianą jest wyłączenie dochodu ze sprzedaży środków trwałych przy naliczaniu 9-procentowej składki zdrowotnej. To rozwiązanie, którego domagali się przedsiębiorcy już od dłuższego czasu. Co to oznacza w kontekście leasingu? Cóż, przede wszystkim to, że jeśli zdecydujemy się sprzedać samochód, który wcześniej wykupiliśmy z leasingu, to nie poniesiemy z tego tytułu dodatkowych kosztów – osiągnięty dochód nie będzie brany pod uwagę przy naliczaniu składki zdrowotnej.
Leasing z założenia ma być prosty i opłacalny, a zniesione przepisy utrudniały cały proces. Było to nieprzyjemne zwłaszcza dla firm, które utrzymywały dużą flotę pojazdów. Rotowanie nimi nastręczało dodatkowych problemów. Wymiana starszych modeli na nowsze generowała nie tylko znaczne koszty, ale także wpływała negatywnie na biurokrację, rozszerzając ją. Podsumowując – zmiana obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku nie tylko pozwala na znaczące oszczędności, ale także upraszcza formalności podatkowe i ułatwia zarządzanie flotą.
Korzyści dla firmy:
- niższe koszty sprzedaży aut wykupionych z leasingu;
- elastyczność w zarządzaniu flotą;
- mniej formalności podatkowych.
Tak naprawdę już ta zmiana sprawia, że leasing w 2025 roku jest bardziej opłacalny niż rok wcześniej. Jednak, jak już pisaliśmy, to nie wszystko. Przyjrzyjmy się kolejnym zmianom.
Skrócenie okresu opodatkowania sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu
Ta z pozoru drobna zmiana ma pozytywny wpływ zwłaszcza na firmy, które leasingują wiele samochodów. Nowe przepisy skracają z 6 do 3 lat okres, w którym sprzedaż wykupionego z leasingu auta podlega opodatkowaniu. W skrócie – możemy znacznie szybciej sprzedać samochód, który wykupiliśmy z leasingu i nie martwić się o dodatkowe koszty podatkowe, które potrafiły być niezwykle wysokie.
Jak już wspominaliśmy, będzie to zmiana, którą odczują m.in. duże firmy zarządzające flotami kilkudziesięciu, a niekiedy kilkuset aut. Pozwoli im ona na zwiększenie rotacji floty, szybszą wymianę pojazdów na nowsze modele przy braku dodatkowych opłat podatkowych.
Korzyści dla firmy:
- szybsza sprzedaż wykupionych aut bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat podatkowych;
- możliwość częstszej rotacji floty;
- mniej formalności podatkowych.
Mamy już więc dwie znaczące zmiany. Co ważne, ich połączenie sprawia, że leasingowanie auta w 2025 roku jawi się, jako naprawdę dobry pomysł.
Leasing samochodów elektrycznych
Czy tego chcemy, czy nie auta elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. W kontekście leasingu jest podobnie, natomiast rok 2025 przynosi program Mój Elektryk 2.0, dzięki któremu możemy liczyć na dopłaty, a co za tym idzie, niższe koszty. To świetna wiadomość, jeśli planowaliśmy leasing samochodu elektrycznego, a jeśli nie, to być może warto rozważyć taki krok?
Teraz kilka detali – wnioski można składać od 3 lutego 2025 roku, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 40 tysięcy złotych i jest uzależniona od kilku czynników (m.in. wysokość zarobków, dopłata za zezłomowanie starego auta spalinowego).
Eksperci przewidują wojnę cenową pomiędzy producentami aut elektrycznych, co wpłynie również na koszty leasingu. Wydaje się więc, że w tym roku miłośnicy elektryków będą mieć wiele powodów do radości.
Korzyści dla firmy:
- dopłata do leasingu;
- niższe koszty eksploatacji;
- proekologiczny wizerunek firmy.
Leasing = ochrona przed inflacją
Inflacja ma wpływ na ceny wszystkich towarów, również samochodów. Nowe oraz używane auta stają się coraz droższe, a co za tym idzie, ich zakup dla wielu mniejszych firm może okazać się nieosiągalny. Leasing to rozwiązanie tego problemu. Nie tylko nie musimy angażować własnych środków, ale też nie jesteśmy ograniczeni przez rosnące ceny pojazdów.
Miesięczna rata nie stanowi z reguły problemu nawet dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a także może być wykorzystywana jako element optymalizacji podatkowej. Jednocześnie nie mrozimy środków finansowych, które możemy zainwestować, przeznaczyć na zakup innych potrzebnych dóbr lub po prostu zachować w formie poduszki finansowej. Opcji jest wiele, a my dzięki leasingowi mamy do nich dostęp.
Korzyści dla firmy:
- miesięczne raty, które możemy wrzucić w koszty;
- brak konieczności mrożenia środków;
- dostęp do szerokiej oferty samochodów wysokiej klasy.
Leasing w 2025 roku to dobry wybór
Widać wyraźnie, że zmiany, które zaszły w przepisach sprawiają, że naprawdę warto choćby rozważyć leasing auta. To świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców. O wszystkich atutach leasingu piszemy w jednym z naszych poprzednich tekstów – O leasingu słów kilka!
A jeśli szukasz renomowanej firmy leasingowej, która będzie w stanie zaproponować Ci naprawdę korzystną ofertę, to gorąco rekomendujemy Auto-Planeta.pl. Znajdziesz tam nie tylko bogaty wybór wysokiej klasy samochodów, ale przede wszystkim grono ekspertów gotowych Ci pomóc. Mowa tutaj o specjalistach, którzy o leasingu wiedzą wszystko i chętnie poprowadzą Cię zarówno przez proces związany z wyborem auta, jak i kwestie czysto formalne.