Dla kogo Leasing
Leasing

Dla kogo leasing?

Dla kogo leasing będzie dobrym rozwiązaniem?

 

Na powyższe pytanie chciałoby się odpowiedzieć – dla wszystkich. Wszak, dzięki leasingowi konsumenckiemu również osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą korzystać z tej atrakcyjnej formy finansowania. Czy jednak na pewno będzie to dobrym pomysłem? Może to przede wszystkim przedsiębiorcy powinni skupić się na leasingu? W dzisiejszym tekście odpowiadamy na te i kilka innych, równie ciekawych pytań.

 

Leasing – w każdej ze swoich form – jest w Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem. Już od ponad trzydziestu lat korzystają z niego firmy i przedsiębiorcy, a od niedawna także osoby fizyczne. Niezaprzeczalnie ma on wiele zalet, ale, jak to zwykle bywa, w parze z nimi idą nie tyle wady, ile po prostu pewne ograniczenia. Chociaż w naszej opinii jest to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy sposób finansowania, to trzeba mieć świadomość, że podpisując umowę leasingową, decydujemy się na określone warunki. Spróbujmy więc szerzej omówić tę kwestię i wskazać grono firm oraz konsumentów, dla których leasing będzie optymalnym rozwiązaniem.

 

Różne leasingi i różni odbiorcy

 

Jak już wspominaliśmy, na rynku finansowym znajdziemy obecnie kilka usług leasingowych. Ich charakter jest ściśle dopasowany do potrzeb klientów. Poniżej umieściliśmy krótki opis dostępnych form leasingu wraz z zaznaczeniem, do kogo są skierowane. Pomoże to nie tylko ustalić, kto może z nich korzystać, ale przede wszystkim rozjaśni ten sposób finansowania. Świadomość zalet, wad, obowiązków i przywilejów jest tutaj kluczowa.

 

  • Leasing operacyjny (usługowy)

    Mamy tutaj do czynienia bodaj z najpopularniejszym rodzajem leasingu. Jest skierowany do firm i przedsiębiorców. Związane z nim wydatki uznawane są za koszty osiągnięcia przychodu, dzięki czemu obniżają podatek należny fiskusowi. Podatek VAT rozliczany jest wraz z comiesięcznymi ratami, a po zakończeniu umowy możemy wykupić leasingowany przedmiot zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami.

 

  • Leasing finansowy (kapitałowy)

    Od leasingu operacyjnego odróżniają go m.in. cztery kwestie. Po pierwsze przedmiot umowy jest wpisywany do majątku firmy leasingobiorcy. Po drugie w koszty możemy wrzucić tylko część odsetkową płaconych rat. Po trzecie VAT płacimy od razu z pierwszą ratą. I wreszcie po czwarte, nie wykupujemy przedmiotu z końcem umowy – automatycznie staje się on wówczas naszą własnością. Ta forma leasingu jest skierowana wyłącznie do firm i przedsiębiorców.

 

  • Leasing konsumencki

    Jak sama nazwa wskazuje, jest on skierowany do konsumentów, osób fizycznych. Nie musimy prowadzić działalności gospodarczej, co stanowi spore udogodnienie. To ciekawa usługa, która ma wiele zalet – m.in. jest elastyczna w swojej formule, badanie zdolności leasingowej oraz późniejsze podpisanie umowy przebiega zazwyczaj dość szybko i bez dodatkowych trudności, a wykup nie jest obowiązkowy.

 

  • Leasing zwrotny

    To chyba najmniej znana forma leasingu, choć regularnie stosowana przez przedsiębiorstwa. Jako leasingobiorca sprzedajemy przedmiot firmie leasingowej, a następnie leasingujemy go od niej. Być może brzmi to zawile, ale ten mechanizm jest często wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych, gdy firmie zależy na szybkiej zamianie środków trwałych na gotówkę.

 

Więcej szczegółowych informacji na temat leasingu znajdziesz w jednym z naszych artykułów. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

 

Leasing – dla kogo?

 

Nadszedł czas, aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule artykułu. Dla kogo leasing będzie wyjściem najlepszym z możliwych? Wiemy już, że istnieje jego kilka rodzajów, a także kto może z niego skorzystać. Spróbujmy więc znaleźć interesującą nas odpowiedź.

 

Trzeba jasno powiedzieć, że leasing to rozwiązanie w większej części skierowane do przedsiębiorców. Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa itd.) możemy skorzystać z tej atrakcyjnej formy finansowania. Nie tylko zyskujemy środki trwałe o wysokiej wartości (najczęściej) bez konieczności wykorzystania kapitału, ale też wszystkie poniesione wydatki możemy wpisać w koszty (leasing operacyjny), zmniejszając w ten sposób podatek należny Urzędowi Skarbowemu. To ogromna zaleta, o której zawsze należy pamiętać.

 

Czy jednak konsumenci (osoby fizyczne) stoją na straconej pozycji? Oczywiście, że nie! Oni także mogą skorzystać z leasingu i cieszyć się jego wieloma atutami. Mowa tutaj przede wszystkim o uproszczonych formalnościach, elastycznej ofercie oraz umowie zawieranej na stosunkowo krótki czas. Leasing konsumencki jest świetną alternatywą dla tradycyjnego kredytu, z której konsumenci korzystają już od ponad dekady.

 

Leasing – zalety i wady

 

Przejrzyjmy teraz zalety oraz wady poszczególnych rodzajów leasingu. Pozwoli Ci to na podjęcie rozsądnej, optymalnej decyzji.

 

Zalety i wady leasingu operacyjnego i finansowego

 

Zalety:

 

  • proste procedury przyznania leasingu, mniej formalności niż w przypadku innych form finansowania (np. kredytu);
  • elastyczna oferta – możliwość ustalenia wysokości wpłaty początkowej, rat, kwoty wykupu (tylko leasing operacyjny);
  • możliwość potraktowania obciążeń wynikających z leasingu, jako kosztów osiągnięcia przychodu, a tym samym zmniejszenia wysokości podatku (leasing finansowy – tylko część odsetkowa raty);
  • możliwość pozyskania środków trwałych w sytuacji, gdy nie posiadamy gotówki.

 

Wady:

 

  • przedmiot umowy nie jest własnością leasingobiorcy do momentu wykupu (leasing operacyjny) lub zakończenia trwania umowy (leasing finansowy);
  • konieczność zapłaty podatku VAT wraz z pierwszą ratą (leasing finansowy);
  • stosunkowo krótki czas trwania umowy (ta kwestia może być zarówno wadą, jak i zaletą).

 

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

 

Zalety:

 

  • uproszczone formalności zarówno, jeśli chodzi o sprawdzenie zdolności leasingowej, jak i samą umowę;
  • szeroka oferta, na którą wpływ ma obecność wielu firm leasingowych na rynku;
  • stosunkowo krótki czas trwania umowy (tutaj również może być to zarówno wadą, jak i zaletą);
  • atrakcyjne rabaty, które bardzo często są dostępne tylko w przypadku finansowania zakupu drogą leasingu;
  • elastyczna oferta – możemy negocjować wysokość wpłaty początkowej, comiesięcznych rat, kwoty wykupu (jest on dobrowolny).

 

Wady:

 

  • przedmiot umowy nie jest własnością leasingobiorcy (konsumenta), do chwili jego wykupu;
  • jako osoba fizyczna nie odnosimy żadnych korzyści podatkowych;
  • niekiedy pojawiają się dodatkowe koszty – np. ubezpieczenie.

 

Leasing – czy warto?

 

Jak zawsze w przypadku usług tego rodzaju, musisz samodzielnie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Zalety leasingu są niezaprzeczalne, natomiast okoliczności bywają różne i może się okazać, że akurat w Twojej sytuacji korzystniej będzie wybrać inny sposób finansowania. Jeśli jednak zbierzemy wszystkie atuty leasingu, to, prawdę mówiąc, dość ciężko znaleźć inną usługę finansową, która ma ich aż tak wiele. W naszej opinii warto zwrócić uwagę szczególnie na leasing operacyjny, gdyż idące za nim korzyści są wyjątkowo opłacalne. 

 

Umowa leasingowa

 

Jeśli zdecydujesz się na leasing, pamiętaj o tym, aby dokładnie zapoznać się z umową leasingową. Z reguły nie jest ona szczególnie skomplikowanym dokumentem, ale powinieneś przeczytać ją od deski do deski. Zwróć uwagę na koszty, czas trwania, warunki użytkowania leasingowanych dóbr i wszystko, co może mieć wpływ na kształt usługi. Będziesz wówczas właściwie zabezpieczony oraz świadomy zarówno swoich praw, jak i obowiązków.

 

Dla kogo leasing – podsumowanie

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł nie tylko rozjaśnił zagadnienie leasingu, ale przede wszystkim pomógł Ci w podjęciu decyzji. Bo chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie, to bez większych problemów można zapoznać się z atutami leasingu i zestawić je z naszymi potrzebami. Życzymy atrakcyjnych ofert oraz wyłącznie dobrych decyzji.

 

Sprzedaż luksusowych
samochodów

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.